Reklama
Reklama

​Tyle prądu zużywają lampki choinkowe. Te są najbardziej ekonomiczne

Grudzień to czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, a kluczowym ich elementem jest ubieranie choinki. Oprócz bombek, ozdób, łańcucha czy pierników na świątecznym drzewku nie może zabraknąć świecących lampek. Sprawdź, ile prądu zużywają lampki choinkowe i które będą najbardziej ekonomicznym wyborem.

Przygotowania do świąt w większości domów trwają od początku grudnia. Sprawdź, czy w pudle w piwnicy nie leżą bombki, które mogą być warte fortunę.

Rodzaje lampek choinkowych

Wśród lampek choinkowych wyróżniamy dwa typy ze względu na rodzaj świetlówki, czyli klasyczne (żarówkowe) oraz ledowe. Aktualnie na rynku dużo częściej znajdziemy te drugie, które są nowocześniejsze. Warto również zwrócić uwagę na podział lampek choinkowych ze względu na ich przeznaczenie na wewnętrzne i zewnętrzne. Na to rozróżnienie wpływa przede wszystkim budowa, gdyż lampki zewnętrzne są bardziej szczelne oraz posiadają lepszą izolację. Wykorzystywanie lampek wewnętrznych w ogrodzie czy na tarasie może być naprawdę niebezpieczne.

Sprawdź również: Tyle Polacy wydadzą na święta. Ceny są wyższe, niż przed rokiem

Ile prądu zużywają lampki choinkowe?

Podwójny sznur 200 żarówkowych lampek choinkowych, który włączamy na 7 godzin dziennie przez 3 tygodnie, zużyje w tym okresie około 14,7 kWh energii elektrycznej. Jeśli przyjmiemy, że średnia cena z 1 kWh w grudniu to 85 groszy to za włączenie lampek w okresie świątecznym zapłacimy 12,5 zł. W przypadku lampek ledowych, których sznur ma 300 światełek, pobór energii wynosi 15 W. Oznacza to, że przez godzinę zużyją 0,015 kWh, a w podanym wyżej okresie będzie to kwota w okolicy 1,87 zł. Jak widać jest to znacznie mniej, niż klasyczne lampki. Warto również podkreślić, że diody ledowe są znacznie bardziej wytrzymałe i starczą na dłużej.

Zobacz też:

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

​Ile trzeba zarabiać, by dostać 3000 zł emerytury? ZUS wyjaśnia kluczowy mechanizm

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | oszczędzanie