Reklama
Reklama

Twoje dziecko dostało hulajnogę elektryczną? Uważaj, grozi ci spory mandat

Hulajnogi elektryczne to już stały krajobraz polskich ulic. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to szybki, wygodny i stosunkowo tani środek lokomocji. Jednak warto wiedzieć, czego nie wolno robić na hulajnodze elektrycznej i jaki mandat grozi za łamanie przepisów.

Wysokie mandaty karne to już nie tylko kłopot dla kierowców samochodów. Spory wydatek czeka również osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych, jeśli będą łamały przepisy.

Dla kierowców hulajnóg elektrycznych obowiązuje limit wieku

Teoretycznie hulajnogą elektryczną może jeździć każdy, ale pod pewnymi warunkami. W zasadzie obowiązują dwa progi wiekowe: 10 i 18 lat. W przypadku dzieci, które nie ukończyły 10. roku życia, możliwe jest korzystanie z hulajnogi elektrycznej jedynie pod opieką rodzica i tylko i wyłącznie w strefie zamieszkania. Dziecko powyżej 10. roku życia może korzystać z hulajnogi elektrycznej samo, jeśli posiada kartę rowerową bądź prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Po ukończeniu 18. roku życia można jeździć hulajnogą elektryczną bez żadnych wymaganych uprawnień.

Jednoosobowa hulajnoga elektryczna

Ten przepis, możliwe, że nieświadomie, łamie spora część użytkowników hulajnóg elektrycznych. Niezwykle często można zaobserwować poruszające się na takim urządzeniu dwie osoby. Jest to wykroczenie, które może kosztować kierowcę hulajnogi elektrycznej nawet 5000 złotych. Przepisy w tej kwestii są jasne — poruszać się z wykorzystaniem hulajnogi elektrycznej może się tylko i wyłącznie jedna osoba. Jazda we dwójkę, nawet posiadając uprawnienia i jadąc przepisowo, zostanie ukarana mandatem.

Gdzie i z jaką prędkością można się poruszać hulajnogą elektryczną?

Kwestia tego, po których drogach mogą poruszać się kierowcy hulajnóg elektrycznych, jest sporna praktycznie od początku ich obecności na polskich drogach i chodnikach. Rowerzyści twierdzą, że nie powinni oni korzystać ze ścieżek rowerowych, piesi, że nie powinni korzystać z chodnika, a kierowcy, że z jezdni. Jednak przepisy w tym aspekcie są niezwykle klarowne.

Co do zasady kierując hulajnogą elektryczną, powinno się poruszać po ścieżce rowerowej. Jeśli nie ma takiego rodzaju drogi, kierowca może skorzystać z jezdni. Jednak w tym przypadku ograniczenie prędkości nie może być wyższe, niż 30 km/h. Gdy jadąc hulajnogą elektryczną nie możemy jechać ścieżką rowerową, ani drogą z odpowiednim ograniczeniem prędkości, wtedy możemy korzystań z chodnika.

Warto pamiętać, że powyższe ograniczenia nie wyłączają takich obowiązków kierowcy jak ograniczenie prędkości czy ustępowanie pierwszeństwa. Dla kierowców hulajnóg elektrycznych ograniczenie prędkości wynosi 20 km/h bez względu na rodzaj drogi. Dodatkowo konieczne jest także ustępowanie pierwszeństwa pieszym.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | pieniądze