Reklama
Reklama

​Świąteczna sałatka jarzynowa będzie w tym roku wyjątkowo droga. Te warzywa bardzo podrożały

Sałatka jarzynowa to bez wątpienia jeden z symboli świąt Wielkanocnych. Jednak jak się okazuje, może być także dobrym wykresem... drożyzny. W końcu do jej przygotowania potrzeba kilkunastu różnych składników, więc porównując wzrost cen, dowiemy się, czy ceny rosną, czy też spadają. Sprawdź, ile będzie kosztowała sałatka jarzynowa w 2025 roku.

PanParagon podliczył sałatkę jarzynową. Cena tego warzywa najbardziej wzrosła

Eksperci z serwisu PanParagon policzyli, o ile wzrosły ceny poszczególnych warzyw w porównaniu do marca 2023 roku, co może mieć duży wpływ na koszt przygotowania sałatki jarzynowej na Wielkanoc w 2025 roku. Okazuj się, że najbardziej w górę poszybowała cena selera korzeniowego, bo aż o 40 proc. W 2023 roku za kilogram tego warzywa trzeba było zapłacić ok. 4,99 zł, natomiast w tym roku jest to już 6,99 zł za kilogram. W porównaniu do marca 2023 roku o prawie 29 proc. wzrosła także cena jabłek, a o 12,5 proc. więcej trzeba zapłacić za korzeń pietruszki.

Sprawdź również: Tyle będzie nas kosztowało przygotowanie Wielkanocy w 2025 r. Wyliczenia nie są optymistyczne

Małym pocieszeniem dla fanów sałatki jarzynowej może być fakt, że w porównaniu do marca 2023 roku przed tegorocznymi świętami Wielkanocnymi mniej zapłacimy za marchew. W ciągu tych dwóch lat cena spadła o nieco ponad 15 proc. Na podobnym poziomie w ciągu tych dwóch lat kształtują się ceny ziemniaków, z kolei ceny jajek biją rekordy i to tuż przed świętami. W ostatecznym rozrachunku sałatka jarzynowa na Wielkanoc w 2025 roku będzie z pewnością droższa niż dwa lata temu.

Sprawdź również: Ewa Wachowicz już ma idealną bluzkę na Wielkanoc. Pasuje do spódnicy i do spodni

Dlaczego sałatka jarzynowa na Wielkanoc w 2025 roku będzie droższa?

Podstawowym czynnikiem wpływającym na wysokość cen poszczególnych produktów są wyższe koszty pracy oraz logistyki, a także ceny energii. W przypadku warzyw i owoców niewątpliwą przyczyną wyższych cen jest susza. Z kolei ceny jajek wzrosły ze względu na zmniejszenie (o ok. 12,5 proc.) liczby kur niosek, co było spowodowane błędnymi prognozami rynkowymi. Choć ceny jajek są wysokie, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zwraca uwagę, że nie powinniśmy obawiać się braku dostępności w sklepach, co ma miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też:

​Zawód przyszłości i zaufania publicznego. Dobrze płacą, a chętnych brak

​Emerytury pójdą w dół i to już od 1 kwietnia. Sprawdź, o co chodzi

​Ci emeryci dostaną trzynastkę w innym terminie. Sprawdź, kiedy i ile trafi na twoje konto

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | inflacja