Reklama
Reklama

Skrobiesz szyby w samochodzie w ten sposób? Możesz dostać mandat

Mróz i śnieg nie są sprzymierzeńcem kierowców, którzy trzymają swoje auto pod chmurką. Taka pogoda oznacza często konieczność odbycia porannego rytuału, czyli skrobania szyb ze szronu. Wielu kierowców, aby przyśpieszyć ten proces, najpierw włącza silnik. To błąd, który może nas słono kosztować.

Mandat za skrobanie szyb przy włączonym silniku. Nie daj się zaskoczyć

Zima oznacza, że kierowcy co rano zmuszeni są skrobać szyby. Najlepszym sposobem, by zrobić to szybko, jest włączenie silnika tak, by ciepłe powietrze ułatwiło pozbycie się szronu. Wielu właścicieli samochodu tak właśnie robi. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że w ten sposób można otrzymać mandat.

Przepisy pozwalają na ukaranie kierowców mandatem za pozostawianie pracującego silnika samochodu. Kara jest wyższa podczas postoju na włączonym silniku w obszarze zabudowanym. To jednak nie jedyny powód, dla którego policja może ukarać nas mandatem. Według art. 60 ust. 2 Kodeksu drogowego włączony silnik to "uciążliwość związana z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem".

Jaki mandat grozi za skrobanie szyb przy włączonym silniku?

Gdy policja przyłapie nas w obszarze zabudowanym na skrobaniu szyb z pracującym silnikiem, to może ukarać nas mandatem w wysokości 100 złotych. Przynajmniej w teorii jest to możliwe, choć w praktyce rzadko się to zdarza.

Ponadto warto wiedzieć, że jeśli silnik pojazdu pracuje zbyt głośno i jest uciążliwy dla innych, bo na przykład zaparkowaliśmy pod oknem sąsiada, lub emituje nadmierną ilość spalin do środowiska, to grozi nam grzywna w wysokości do 300 złotych.

Jeszcze wyższą karę, bo sięgającą nawet 500 złotych mogą zapłacić kierowcy, którzy niewłaściwie odśnieżą samochód. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ pokrywa śnieżna może przesunąć się na przednią szybę, zmniejszając widoczność lub spaść do tyłu na innych uczestników ruchu.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe