Reklama
Reklama

​Renta z ZUS dla osób pracujących. Można dostać nawet 1200 zł, ale po pieniądze nikt się nie zgłasza

Kwestia rent, a także innych podobnych świadczeń, zwykle dotyczy osób starszych, bądź niezdolnych do pracy. Jednak istnieje możliwość uzyskania środków przez osoby, które nadal są aktywne zawodowo. Dowiedz się, jak zdobyć środki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i kto może liczyć na rentę szkoleniową w wysokości 1200 zł.

Co to jest renta szkoleniowa?

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, renta szkoleniowa może być orzeczona do "osoby, w stosunku do której została orzeczona celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie". Należy pamiętać, że dokumenty w sprawie renty szkoleniowej trzeba złożyć najpóźniej na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłku chorobowego (bądź świadczeń rehabilitacyjnych lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy), a także przed zamierzonym terminem przejścia na rentę szkoleniową.

Sprawdź również: Na koncie w ZUS możesz mieć nawet 80 tys. zł. Jak je odebrać?

W kontekście uzyskania renty szkoleniowej kluczowy jest jeden czynnik, a mianowicie orzeczona celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie. Warto również wspomnieć o dwóch dodatkowych warunkach. Pierwszym z nich jest wykazanie niezdolność do pracy. Drugi z kolei dotyczy okresów składkowych oraz nieskładkowych. Są one uzależnione od wieku potencjalnego rencisty i kształtują się następująco:

  • 1 rok — gdy niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat
  • 2 lata — gdy niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat
  • 3 lata — gdy niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat
  • 4 lata — gdy niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat
  • 5 lat — gdy niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat

Warto również zwrócić uwagę na sytuację, gdy niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat. W takim przypadku 5 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych musi przypadać na ostatnie 10 lat życia.

Ile wynosi renta szkoleniowa?

Prawo do renty szkoleniowej nabywa się z dniem zaprzestania pobierania zasiłku chorobowego. Przyznawana jest na 6 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne 30 miesięcy. Jest to czas niezbędny dla świadczeniobiorcy do przekwalifikowania się. Jednak w trakcie jej pobierania nie można osiągać przychodu. Kwota renty szkoleniowej to 75 proc. podstawy wymiaru renty. Nie może jednak być niższa niż minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. O 1 marca 2024 roku będzie ona wynosiła 1335,72 zł.

Zobacz też:

​Jeden dokument i wyższa emerytura od następnego miesiąca. Kto może skorzystać?

​Koniec z płaceniem gotówką. Już niedługo będą obowiązywały niskie limity

​Mechanicy są zgodni. Kupno jednego z tych aut doprowadzi cię do bankructwa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | renty | świadczenia | zasiłek | ZUS