Reklama
Reklama

​Rachunki za gaz będą niższe. Na szczęście nie potwierdziły się ponure prognozy

Wysokość rachunków za energię to jeden z najważniejszych punktów w budżecie każdego gospodarstwa domowego. Z tego powodu wiele osób z niepokojem spogląda w przyszłość, która dla tego rynku maluje się w niepewnych barwach. Jednak na początku 2024 roku jest dla nich dobra wiadomość. Dowiedz się, ile będą wynosiły rachunki za gaz w tym roku.

Prognozy na 2024 rok przewidywały apokalipsę

W pierwszej wersji prognoz cen gazu na 2024 rok cena megawatogodziny (MWh) miała kształtować się na poziomie 516,73 zł. Oznaczało to ogromne podwyżki rachunków nie tylko dla gospodarstw domowych, ale również przedsiębiorców. Tak wysokie koszty energii miałyby niebagatelny wpływ na gospodarkę, a także poziom inflacji w Polsce. Jednak przegłosowana w grudniu poprzedniego roku zmiana ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła pozwoliła na znaczne zmniejszenie cen, co znalazło potwierdzenie w taryfach opublikowanych przez Prezesa URE.

Sprawdź również: Każdy dom jednorodzinny może dostać 5 tys. zł za deszczówkę. Także w 2024 roku

Nowe taryfy oznaczają brak podwyżek

Ustawa sprawia, że wszystkich odbiorców gazu dotyczy taka sama cena, bez względu na taryfę, w której się znajdują. W komunikacie Urzędu Regulacji Energetyki możemy znaleźć informację, że cena obowiązująca do czerwca 2024 roku jest niższa od obecnie obowiązującej ceny o około 34 proc. W pierwszych dwóch kwartałach tego roku za jedną megawatogodzinę (MWh) odbiorcy zapłacą 200,17 zł. Jest to również dobra wiadomość dla wszystkich, którzy otrzymywali do tej pory wyższe prognozy i opłacali na ich podstawie rachunki. Salda ich kont zostaną wyrównane i najprawdopodobniej pokaże się na nich nadpłata.

Zobacz też:

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Tak zmniejszysz rachunki za światło. Dzięki tym zasadom sporo zaoszczędzisz

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opłaty | oszczędzanie | pieniądze