Reklama
Reklama

Przygotowujesz się do rozmowy o pracę? Koniecznie zadaj rekruterowi te pytania

Rozmowa kwalifikacyjna to etap, który obejmie każdego, kto chce zmienić pracę. Najgorszym, co możemy zrobić, jest umniejszanie jej wartości i traktowanie jej po macoszemu. Sprawdź, jak przygotować się do interview o pracę i jakie pytania zadać rekruterowi w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Na czym polega rozmowa rekrutacyjna?

Celem rozmowy rekrutacyjnej jest nawiązanie pierwszego bezpośredniego kontaktu z kandydatem starającym się o pracę. Przede wszystkim, jako kandydat, musimy zapamiętać, że nie możemy w czasie interview tylko i wyłącznie powtarzać informacji, które zawarliśmy w naszym CV. Te rekruter dobrze zna, a przynajmniej powinien znać. Wykorzystajmy ten czas, by pokazać się z jak najlepszej strony, a zrobimy to, gdy zadamy odpowiednie pytania.

Sprawdź również: Te zabiegi wykonasz u dentysty bezpłatnie, na NFZ. Refundacja sięga nawet kilkuset złotych

Te pytania musisz zadać podczas rozmowy rekrutacyjnej

Prędzej czy później podczas rozmowy kwalifikacyjnej padnie ze strony rekrutera pytanie o to, czy chcemy coś jeszcze wiedzieć. Jest to ostatni dzwonek, by wykazać się inicjatywą. Przygotuj się do tego momentu i zadaj przynajmniej te pięć pytań:

  • Czy będę miał szansę poznać mój zespół w trakcie procesu rekrutacyjnego?
  • Czy przychodzę na czyjeś miejsce, czy jest to nowe stanowisko?
  • Ile osób liczy wasza firma?
  • Jak aktualnie wygląda zespół, do którego miałbym dołączyć?
  • Kto będzie moim przełożonym i czy będę mógł go poznać przed zatrudnieniem?

Oczywiście powyższe pytania można zadać dużo wcześniej, niż na etapie, gdy to rekruter wyjdzie z inicjatywą o zadawanie pytań. Możemy je wpleść na odpowiednim etapie rozmowy, jednak pamiętajmy, by zadać je w takim momencie, gdy rekruter będzie w 100% skupiony na nas.

Pamiętaj, by wykorzystać swój czas i zadawać pytania

Dla wielu osób etap, w którym kandydat ma możliwość zadawania pytań rekruterowi, wydaje się niepotrzebny. Bo wiele odpowiedzi pada wcześniej, a niektóre informacje łatwo znajdziemy w internecie. Jednak szczególnie w drugim przypadku możemy błysnąć przed rekruterem.

Sprawdziłeś, ile osób liczy firm? Zadaj pytanie sprawdzające. Być może coś od tego czasu się zmieniło, ale pokażesz rekruterowi, że interesowałeś się potencjalnym pracodawcą już przed rozmową o pracę.

Wiesz, kto będzie twoim przełożonym, bo na stronie działu widnieje jego sylwetka? Super, dopytaj o szczegóły, podając konkretne imię i nazwisko. Przede wszystkim nie bój się zadawać pytań, wykorzystaj swój czas i pokaż się rekruterowi z najlepszej strony.

Zobacz też:

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | praca | zarobki