Reklama
Reklama

Przed urlopem koniecznie odłącz te urządzenia od prądu. Zaoszczędzisz na rachunkach

Sezon urlopowy trwa w najlepsze. Już niedługo wiele osób wyjedzie na wakacje, aby odpocząć od natłoku codziennych obowiązków. Przed wyjazdem warto pomyśleć o zaoszczędzeniu na rachunkach. Które urządzenia pożerają prąd? Niektórzy mogą być zaskoczeni.

Ceny mediów uległy podwyższeniu, dlatego warto poszukać oszczędności, chociażby podczas wakacyjnego wyjazdu. Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez IBRIS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej z 2022 roku, Polacy nie mają świadomości, jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu. Warto raz na zawsze wyjaśnić tę kwestię, aby móc oszczędzać. 

Polacy nie wiedzą, które urządzenia zużywają najwięcej prądu

Badanie IBRIS pokazało, że 47% Polaków uważa, że najwięcej prądu zużywa klimatyzacja. 27% respondentów wskazało kuchenkę, a 26% piekarnik. Takie odpowiedzi pokazały, że nie jesteśmy świadomi, na jakim sprzęcie można zaoszczędzić.

Jedynie 27% ankietowanych odpowiedziało poprawnie, wskazując kuchenkę. Odpowiedzi pozostałych osób znacznie mijają się z rzeczywistością. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dofinansowanie serwisu sprzętu elektronicznego — dla kogo, warunki, wysokość

Te urządzenia zużywają najwięcej prądu

Badanie dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej pokazało, że kuchenka elektryczna zużywa nawet 1480 kWh rocznie przy 4-osobowej rodzinie. Za rok użytkowania płacimy zatem 888 zł

Kuchenka indukcyjna wypada nieco lepiej. W ciągu jednego roku wykorzystujemy 1168 kWh. W związku z tym rocznie płacimy 700,80 zł.

Dla przykładu czajnik zużywa na rok 292 kWh, co daje nam kwotę 175,20 zł rocznie. Zmywarka też czerpie mało prądu - 262 kWh na rok. Za jej zużycie płacimy więc 157,20 zł rocznie. Najczęściej wskazywana klimatyzacja w ogóle nie była brana pod uwagę w rankingu 10 urządzeń pożerających prąd. 

Jakie urządzenia wyłączyć przed wyjazdem?

Jeśli chcemy zaoszczędzić na prądzie, będąc na urlopie, to warto wyłączyć oświetlenie z ogrodu, które uaktywnia się o tej samej porze, zazwyczaj po zmroku. Zalecamy też odłączenie telewizora. Nawet wyłączone urządzenie potrafi wejść w tryb czuwania. 

Przed wyjazdem odłączmy także bojler, który grzeje wodę. Jeśli tego nie zrobimy, to i tak zapłacimy za niewykorzystaną energię podczas naszej dwutygodniowej nieobecności w domu. 

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie | pieniądze