Reklama
Reklama

Pracujesz w tych godzinach? Należą ci się dodatkowe pieniądze. Sprawdź, ile

Pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki w godzinach nocnych, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Rzeczona kwota ostatnio uległa zwiększeniu w związku z podniesieniem płacy minimalnej. Ile można dostać za pracę w nocy w 2024 roku? Odpowiadamy.

Czym jest praca w godzinach nocnych?

Kodeks pracy definiuje pracę w godzinach nocnych jako pracę od 21:00 do 7:00. Pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki w tych godzinach, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. W tym roku wynagrodzenie jest większe z uwagi na podniesienie płacy minimalnej z 3600 zł brutto do 4242 zł brutto. W ciągu roku dodatek za pracę w godzinach nocnych zwiększy się raz jeszcze, ponieważ w lipcu czeka nas wzrost minimalnego wynagrodzenia do 4300 zł brutto

Co ciekawe, okazuje się, że nie każdy pracownik może pracować w nocy. Jak wynika z przepisów zawartych w Kodeksie pracy, pełnić obowiązków w godzinach nocnych nie mogą kobiety w ciąży oraz pracownicy młodociani.

Ile za pracę w godzinach nocnych w 2024 roku?

Osoby pracujące w godzinach nocnych mogą liczyć na dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 20% stawki godzinowej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek może się różnić w zależności od miesiąca i liczby godzin pracujących.  

Przykładowo, w styczniu liczba godzin pracy wynosi 168 godzin. Aby obliczyć dodatek, należy podzielić obecną minimalną płacę 4242 zł przez 168, a wynik pomnożyć przez 20%. Zatem, wyniesie on 5,05 zł za godzinę. Natomiast w maju na pracowników czeka 160 godzin pracujących. Wobec tego dodatek wyniesie 5,30 zł (4242 zł podzielone przez 160 i wynik pomnożony przez 20%). 

W lipcu płaca minimalna zostanie podwyższona do 4300 zł. Jednak w tym miesiącu dodatek wyniesie 4,70 zł za każdą przepracowaną godzinę w nocy. Wynika to z tego, że na pracowników czekają 184 godziny pracujące.

Zobacz też:

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Tak zmniejszysz rachunki za światło. Dzięki tym zasadom sporo zaoszczędzisz

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | praca