Reklama
Reklama

​Pracujesz w majówkę? Te przywileje ci się należą

Wielkimi krokami zbliża się majówka 2024. W tym roku dni wolne przypadają na środę (1 maja) oraz piątek (3 maja). Co za tym idzie osoby, dla których były to dni robocze, będą miały wolne. Jednak nie wszystkich czeka na wypoczynek. Sprawdź, jakie przywileje należą się tym, którzy będą pracować w majówkę.

Kto nie może pracować w majówkę?

Co do zasady większość Polaków nie będzie pracować w majówkę, czyli 1 i 3 maja. Dotyczy to przede wszystkim osób zatrudnionych na umowie o pracę, które nie pracują w jednostkach istotnych ze względu na zaspokajanie szczególnych potrzeb publicznych albo ze względu na kwestie społeczne. Zamknięte w majówkę będą m.in. urzędy czy placówki handlowe, kurierzy również nie będą dostarczać paczek w te dni. Oczywiście od tej reguły również występują wyjątki i te osoby będą musiały pracować 1 i 3 maja.

Sprawdź również: Kolejne kontrole w domach w całej Polsce. Kary nawet do 50 000 zł

W majówkę będą z kolei pracować pracownicy zatrudnieni w jednostkach istotnych ze względu na zaspokajanie szczególnych potrzeb publicznych albo ze względu na kwestie społeczne. Wyróżniamy w tym przypadku placówki ochrony zdrowia takie jak szpitale, ale również stacje benzynowe oraz lokale gastronomiczne czy organizacje turystyczne. Wolnego od służby nie będą mieli również strażacy i policjanci.

Jakie przywileje przysługują za pracę w majówkę?

Jednak osobom, które będą musiały pracować 1 lub 3 maja, przysługują pewne przywileje. Chodzi o tzw. oddanie dnia wolnego, czyli w okresie sześciu dni poprzedzających lub następujących po dniu świątecznym, w którym pracownik był w pracy, musi otrzymać "dodatkowy" urlop. Jeśli nie będzie to możliwe we wskazanym wyżej okresie, pracownik musi otrzymać dzień wolny najpóźniej do końca aktualnego okresu rozliczeniowego. Gdy pracodawca nie znajdzie takiej możliwości, będzie zobowiązany do wypłaty pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia w wysokości 100 proc. stawki godzinowej.

Zobacz też:

Tyle będzie kosztował abonament RTV w przyszłym roku. Sprawdź, ile zapłacisz

Czeka nas ogromna podwyżka? Ceny tego popularnego produktu poszybują w górę

​Nawet 1500 zł na nowy rok szkolny. Wnioski trzeba złożyć w konkretnym terminie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | praca | zarobki