Reklama
Reklama

Polacy tłumnie składają wniosek o to świadczenie. Można dostać nawet 3500 zł, ale są warunki

Od początku 2024 roku można starać się o świadczenie wspierające. Polacy tłumnie ustawiają się w kolejkach, ponieważ można dostać nawet 3500 zł. Niestety sam wniosek nie wystarczy. Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać pieniądze? Odpowiadamy.

Od 1 stycznia 2024 roku w życie weszły przepisy odnoszące się do świadczenia wspierającego dla niepełnosprawnych osób, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz wniosku o jego przyznanie potrzebne jest także orzeczenie o niepełnosprawności, wydawane przez komisję. Sprawdź najważniejsze informacje o tej zapomodze. 

Dla kogo świadczenie wspierające?

Świadczenie wspierająca jest przeznaczone dla niepełnosprawnych i to właśnie dla nich ma być zapomogą. Dzięki niemu takie osoby mogą zdobyć większą niezależność. Ile pieniędzy można otrzymać?

Wysokość takiego świadczenia ma wynosić od 40% do 220% wysokości renty socjalnej. Obecnie wynosi ona 1588,44 zł. W związku z tym osoby niepełnosprawne dostałyby od ok. 635 zł do nawet 3500 zł. Kwota ta zależy od poziomu potrzeby wsparcia. 

Warunki przyznawania świadczenia wspierającego

Wnioski o przyznanie świadczenia wspierającego zaczęto przyjmować już od stycznia. Aby uzyskać zapomogę, niezbędne jest ustalenie poziomu potrzeby wsparcia. Musi on wynosić od 70 do 100 punktów. Decyzję w tej sprawie podejmuje Wojewódzki Zespół ds. Orzekania Niepełnosprawności. 

Wniosek składamy dopiero po ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Bez tego ZUS nie będzie w stanie rozpatrzyć naszego wniosku. Składamy go elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości. Możemy też dostarczyć dokumenty osobiście lub przez inną osobę np. członka rodziny.

Komisja nie tylko w ZUS-ie, ale też i w domu

Wiele niepełnosprawnych osób nie ma możliwości dotarcia do ZUS-u, aby komisja orzekła ich poziom potrzeby wsparcia. Okazuje się, że nie trzeba specjalnie przyjeżdżać.

Komisja może przyjechać do domu osoby starającej się o świadczenie wspierające, co stanowi duże ułatwienie. Wystawienie orzeczenia jest możliwe tylko w przypadku osobistego spotkania z wnioskującym.

Zobacz też:

​Zapis bankowy to dobra forma zabezpieczenia. Nie tylko dla seniorów

​Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

​Nowe przepisy dotyczące odrzucenia spadku. Dla wielu osób będzie szybciej i spokojniej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia