Reklama
Reklama

14 emerytura 2024 r. W tym roku świadczenie dla seniorów może być znacznie niższe

Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie, które przysługuje niektórym emerytom. Począwszy od 1 stycznia 2024 roku, ma być wypłacane co roku. W przeciwieństwie do „trzynastki” nie przysługuje jednak wszystkim uprawnionym do pobierania świadczenia emerytalnego. Do kogo trafi? I jaka może być wysokość czternastej emerytury w 2024 roku?

Trzynasta i czternasta emerytura zasila budżet domowy wielu osób. To drugie świadczenie jest jednak kierowane tylko do tych, którzy pobierają najniższe emerytury — jako forma wsparcia dla nich. Właśnie dlatego wprowadzono próg dochodowy, powyżej którego stosuje się zasadę "złotówka za złotówkę". Jak wysoka może być "czternastka" w roku 2024?

Komu przysługuje czternasta emerytura w 2024 roku?  

Wypłaty czternastej emerytury planowane są na jesień 2024 roku. Najprawdopodobniej trafią do emerytów we wrześniu lub październiku. Jeśli chodzi o wysokość świadczenia, kluczową rolę odgrywa wysokość samej emerytury. Po przekroczeniu pewnego pułapu stosowana jest bowiem zasada "złotówka za złotówkę". W roku 2023 "czternastkę" w pełnej wysokości otrzymali jedynie ci, których emerytury nie przekroczyły kwoty 2900 zł brutto miesięcznie. W roku 2024 sposób przyznawania tego dodatkowego świadczenia ma być podobny.

Czytaj też: Pracujesz w tych godzinach? Należą ci się dodatkowe pieniądze. Sprawdź, ile 

14. emerytura 2024 - jaka będzie jej wysokość?

Wysokość "czternastki" w 2023 roku wynosiła maksymalnie 2650 zł brutto, czyli 2200 zł netto. Wówczas rząd zdecydował się ją zwiększyć za sprawą rozporządzenia, gdyż zgodnie z ustawą "czternastka" powinna wynosić co najmniej tyle, ile najniższa obowiązująca w danym okresie emerytura. W 2024 roku również powinno się więc pojawić stosowne rozporządzenie, zawierające daty wypłat "czternastki" oraz dokładne informacje, co do jej wysokości.

Jeśli w 2024 roku wyniesie co najmniej tyle, ile minimalne świadczenie, będzie i tak niższa niż rok temu - i to aż o 881 zł. Kwota zostanie pomniejszona o podatek dochodowy (12%) i ubezpieczenie zdrowotne (9%). Wysokość "czternastki" może jednak jeszcze zostać podniesiona. Nie wiadomo więc ostatecznie, ile dodatkowych pieniędzy otrzymają jesienią emeryci. 


Zobacz też:

​Nowy system kaucyjny już niedługo w Polsce. Już wkrótce tyle dostaniemy za butelki i opakowania

Dodatkowe 1000 zł co miesiąc dla seniorów. Takie warunki trzeba spełnić

Za tyle sprzedano najdroższe mieszkanie w Polsce. Równowartość kilkudziesięciu mieszkań

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | emerytura | świadczenia