Reklama
Reklama

​Pobierasz 800 plus? W 2024 roku masz prawo do dodatkowych 400 zł na dziecko

Wychowanie dzieci nierozerwalnie wiąże się z nakładami finansowymi na różne cele. Właśnie dlatego każdy rodzic powinien wiedzieć, jakie ma możliwości pozyskania dodatkowych świadczeń. Jednym z nich jest dofinansowanie pobytu w żłobku. Sprawdź, kto w 2024 roku może otrzymać 400 plus na dziecko i jak złożyć wniosek.

Komu przysługuje dodatek 400 zł na dziecko?

Od 1 stycznia 2022 roku jednym z rozwiązań, które mają wesprzeć finansowo rodzinny jest RKO, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jednak ustawodawca przygotował również wsparcie dla rodzin, które nie kwalifikują się do tego świadczenia. Mogą one skorzystać z programu 400 plus na dziecko. Komu przysługują pieniądze?

O dodatkowe 400 zł na pobyt dziecka w żłobku mogą wnioskować rodzice dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy. Nie można jednak łączyć wypłaty środków z RKO ze świadczeniem 400 plus. Możliwe jest za to pobieranie łącznie świadczenia na pobyt dziecka w żłobku oraz funduszy z programu "Rodzina 800 plus".

Sprawdź również: Możesz mieć dodatkowe pieniądze do wypłaty. Jeden wniosek do pracodawcy i 300 zł co miesiąc na koncie

Należy jednak pamiętać, że kwota 400 zł to maksymalna wartość pomocy. W praktyce pokryte zostaną faktyczne opłaty za pobyt dziecka w żłobku po uwzględnieniu dotacji z budżetu gminy, środków unijnych oraz zniżek. Ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych prześle pieniądze bezpośrednio "na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub na rachunek bankowy dziennego opiekuna, który prowadzi własną działalność".

Dofinansowanie pobytu w żłobku. Jak złożyć wniosek o 400 plus?

Od momentu wprowadzenia 400 plus wnioski o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku można złożyć jedynie elektronicznie. Wniosek DZ-R złożysz za pomocą:

  • aplikacji mZUS,
  • bankowości elektronicznej,
  • Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portalu Emp@tia.

Warto pamiętać, że wniosek możemy złożyć najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do żłobka (bądź klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna). W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w ciągu dwóch miesięcy od tej daty, ZUS przyzna dofinansowanie od dnia, w którym dziecko rozpoczęło pobyt. Jeśli rodzic lub opiekun złoży wniosek później, dofinansowanie zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku.

Zobacz też:

​Nowy system kaucyjny już niedługo w Polsce. Już wkrótce tyle dostaniemy za butelki i opakowania

Dodatkowe 1000 zł co miesiąc dla seniorów. Takie warunki trzeba spełnić

Za tyle sprzedano najdroższe mieszkanie w Polsce. Równowartość kilkudziesięciu mieszkań

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | zasiłek | ZUS | 500 zł na dziecko