Reklama
Reklama

​Planowane podwyżki w budżetówce. Tyle zarobią urzędnicy

Zarobki i praca w budżetówce od lat owiane są pewną aurą tajemniczości. Jedni uważają, że urzędnicy zarabiają zbyt dużo, z kolei inni twierdzą, że ich wynagrodzenia są zbyt małe. W ostatnim czasie byliśmy świadkami zapewnień o sporych podwyżkach dla tego grupy zawodowej. Sprawdź, ile będą zarabiali urzędnicy po podwyżkach.

Wynagrodzenie zasadnicze — co to jest?

Główną częścią pensji, jaką pobierają urzędnicy pracujący w tzw. budżetówce, jest wynagrodzenie zasadnicze. Jest ono podzielone na kategorie zaszeregowania, które z kolei odpowiadają trudności wykonywanej pracy, a także odpowiedzialności, jaka się z nią wiąże. To właśnie tych elementów będzie dotyczyła 20 proc. podwyżka wynagrodzeń, która obejmie pracowników tzw. budżetówki. Warto jednak zwrócić uwagę, że zwiększenie zarobków nie dotyczy pracowników samorządowych, a także pracowników oświaty, którzy nie są nauczycielami.

Sprawdź również: Szereg zniżek i benefitów w wielu miejscach. Wystarczy co dwa miesiące oddać krew

Jakie dodatki czekają na urzędników?

Jednak wynagrodzenie zasadnicze to nie jest pełna wypłata urzędnika. W wielu przypadkach tak kwota może zostać nawet podwojona. Wszystko ze względu na możliwość skorzystania z różnego rodzaju dodatków. Pracownicy budżetówki mogą liczyć m.in. na:

  • dodatek funkcyjny,
  • dodatek stażowy,
  • dodatek za wieloletnią pracę,
  • dodatki finansowe (np. z okazji świąt),
  • dofinansowanie wypoczynku,

Ponadto mogą również otrzymać dodatek specjalny (przysługuje wójtom, burmistrzom, prezydentom miast, a także starostom i marszałkom województwa), dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnych przepisach, jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy czy też nagrodę jubileuszową.

Ile zarabiają pracownicy tzw. budżetówki?

Ostatnio dane za 2023 rok na temat średnich wynagrodzeń urzędników opublikował Główny Urząd Statystyczny. Wynika z niego, że na najmniejsze wynagrodzenie mogą liczyć osoby zatrudnione w urzędach miast (6939,55 zł brutto), wyższe pensje mają z kolei urzędnicy skarbówki (7540,36 zł brutto) czy też zatrudnieni w urzędach gminy (7941,14 zł brutto). W przypadku administracji samorządu terytorialnego średnie zarobki w 2023 roku wyniosły 7157,82 zł brutto. Jednak w tym przypadku rozbieżność między województwami jest niezwykle duża. Najniższa jest w województwie podkarpackim (6587,04 zł brutto), z kolei na najwyższe mogą liczyć urzędnicy w województwie mazowieckim (8123,52 zł brutto).

Zobacz też:

​Tyle zarabia przeciętny Polak. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | zarobki