Reklama
Reklama

Pewnie nie zwracasz uwagi na ten szczegół przy kasie. Możesz mieć przez to problemy

Z roku na rok coraz więcej Polaków płaci bezgotówkowo za zakupy spożywcze. Będąc przy kasie, zapewne nie zwracamy uwagi na jeden szczegół, który może mieć dla nas niezwykle kłopotliwe konsekwencje. Chodzi o drukowanie potwierdzenia płatności kartą. Przeczytaj, w jakich sytuacjach szczególnie warto zadbać o ten dokument.

Kasjer: "drukować potwierdzenie?", klient: "nie trzeba"

Potwierdzenie płatności kartą w sklepie wygląda niezwykle podobnie do zwykłego paragonu. Znajdują się na nim dane sklepu, data zakupu, informacje dotyczące kasy czy kasjera, kwota transakcji, a także dane karty płatniczej (cztery ostatnie cyfry jej numeru, nazwa wydawcy czy data ważności). Większość osób nie zwraca większej uwagi na ten dokument podczas transakcji i zwykle na pytanie kasjera "wydrukować potwierdzenie płatności?" odpowiada krótkim "nie trzeba". Jednak w pewnych sytuacjach warto zadbać nie tylko o to, by kasjer wydrukował nam potwierdzenie płatności, ale także zabrać je ze sobą.

Sprawdź również: Dofinansowanie do wczasów dla seniorów. Komu przysługuje?

W tej sytuacji musisz zabrać potwierdzenie płatności. Inaczej możesz mieć spore problemy

Warto pamiętać, że potwierdzenie płatności kartą to w rzeczywistości dowód zakupu. W przypadku udanej transakcji praktycznie nic nam nie grozi. Informacje o niej znajdziemy na swoim koncie bankowym, a w przypadku wielu sklepów paragon pojawi się w dedykowanej aplikacji, co będzie podstawą np. zwrotu towaru. Problem może się pojawić, gdy okaże się, że transakcja zostanie odrzucona — raz, drugi czy trzeci.

Sprawdź również: ZUS przeprowadzi w czerwcu waloryzację. Seniorzy mogą liczyć na duże pieniądze

Może się jednak okazać, że problemem nie leży po naszej stronie (np. brak środków na koncie), ale jest nim, chociażby połączenie z bankiem.czy awaria terminala. Czasem płatność może zostać zrealizowana z opóźnieniem, a nasze konto zostanie obciążone kilka razy. W takim przypadku posiadanie potwierdzenia płatności, na którym będzie się znajdowała informacja o odrzuceniu płatności, będzie łatwiejszą drogą do reklamacji i zaoszczędzi nam sporo nerwów.

Zobacz też:

Te książki z czasów PRL-u są dziś bardzo dużo warte. Sprawdź, czy nie masz ich na półce

Kupić węgiel na zimę już, czy poczekać? Ekspert nie ma wątpliwości

​Nowy system kaucyjny już niedługo w Polsce. Już wkrótce tyle dostaniemy za butelki i opakowania

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze