Reklama
Reklama

Oto najbogatszy kraj świata. To tu ludziom żyje się najlepiej

Czy bogactwo daje szczęście? Wiele osób uważa, że jest to pytanie retoryczne. Przecież "lepiej płakać w Ferrari, niż pod mostem". Choć jednoznaczna odpowiedź jest znacznie bardziej skomplikowana, to dzięki statystyce możemy się dowiedzieć, który kraj świata jest najbogatszy. Co ciekawe nie jest to żaden z krajów arabskich.

Szwajcarski bank Credit Suisse opublikował Global Wealth Report za 2022 rok. Pod uwagę wzięto majątek, jaki przypada na jednego mieszkańca. Który kraj na świecie okazał się najbogatszy.

Ranking nr 1 — Belgia, Australia, Hongkong

Credit Suisse przygotował jeden raport, ale opublikowane zostały dwie czołowe trójki. Z czego wynikają te różnice? W jednym przypadku pod uwagę wzięto średnią arytmetyczną, a w drugim — medianę. W rankingu na podstawie mediany pierwszą lokatę zajęła Belgia. Według szwajcarskiego raportu połowa dorosłych Belgów dysponuje majątkiem przekraczającym 249 940 dolary. Na drugim miejscu znalazła się odległa Australia. Połowa dorosłych mieszkańców tego państwa-kontynentu ma majątek 247 450 dolarów. Podium zamyka Hongkong. Połowa dorosłych mieszkańców tego specjalnego regionu administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej dysponuje majątkiem większym niż 202 410 dolarów.

Ranking nr 2 — Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Hongkong

Drugie podium, opracowana na podstawie średniej arytmetycznej wysokości majątku, wygląda zupełnie inaczej. Liderem w tym przypadku została Szwajcaria. Majątek statystycznego Helweta wynosi aż 685 230 dolarów. Na drugim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone. Średni majątek obywatela USA wynosi 551 350 dolarów. Tuż z nimi znajduje się Hongkong, który również w tym rankingu zamyka podium z wynikiem 551 190 dolarów. Na tym przykładzie widać, jak znacznie może się różnić średnia (551 190) od mediany (202 410).

Mediana czy średnia. Co lepiej oddaje rzeczywistość?

Zarówno mediana, jak i średnia to metody analizy statystycznej. Jak widać na powyższych przykładach, wyniki otrzymane z ich pomocą mogą się znacznie różnić. Dlaczego tak jest? Obliczając medianę, należy uszeregować wyniki od najmniejszego do największego, a następnie odrzucać skrajne do uzyskania jednej lub dwóch liczb. Dzięki temu najmniejsze lub największe liczby nie mają aż tak dużego wpływu na ostateczny rezultat.

W przypadku obliczania średniej arytmetycznej należy w pierwszej kolejności zsumować wszystkie liczby, a następnie uzyskany wynik podzielić przez ich liczbę. W takim przypadku wartości skrajne mogą mocno rzutować na ostateczny wynik. Mimo wszystko w kwestiach związanych z wynagrodzeniami czy ogólnie pieniędzmi lepiej rzeczywistość oddaje mediana. Nawet jeśli jej liczenie jest trudniejsze.

Zobacz też:

Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?

​Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie

Nowy dodatek do energii. Te osoby mogą dostać aż 600 zł na prąd

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | praca | podatki