Reklama
Reklama

​Ogromna zmiana na stacjach benzynowych od 1 stycznia. Niektórzy kierowcy już nie zatankują paliwa

Już od 1 stycznia 2024 roku na stacjach benzynowych zajdą duże zmiany i nie chodzi w tym przypadku, tylko i wyłącznie o cenę paliwa. Dotkną one przede wszystkim użytkowników aut benzynowych. Jakie zmiany czekają nas w przyszłym roku? Sprawdź, kto od stycznia nie będzie mógł zatankować swojego auta.

Duże zmiany w benzynie 95-oktanowej

W przyszłym roku podjeżdżając na stację benzynową i chcąc zatankować benzynę bezołowiową 95, możemy się zdziwić. Na pierwszy rzut oka będzie to mała zmiana oznaczenia. Dotychczasową "dziewięćdziesiątkę piątkę" uzupełnia symbol E5, natomiast od 1 stycznia 2024 roku będzie to znak E10. Co to oznacza? Jest to informacja o zawartości biokomponentów w benzynie. Do 31 grudnia 2023 roku jest to 5 proc., natomiast od 1 stycznia 2024 roku będzie to 10 proc.

Sprawdź również: Tymi banknotami nie zapłacisz w sklepie. Sprawdź, czy masz je w portfelu

Jakie auta nie mogą jeździć na benzynie E10?

Zmiana benzyny z E5 na E10, czyli zwiększenie zawartości biokomponentów, ma pozytywnie wpłynąć na ekologię. Dzieje się tak z powodu niższej wartości opałowej etanolu (biokomponentu w benzynie E10) niż benzyny. Co więcej, będzie ona miała także wyższą liczbę oktanową. Jednak taka zmiana nie będzie pozytywna dla wszystkich pojazdów. Problem z jazdą na nowej benzynie mogą mieć samochody z silnikami niespełniającymi normy Euro 3, czyli produkowane do 2000 roku, a w szczególności te z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Według ekspertów problem z tankowaniem może dotyczyć modeli Mitsubishi z silnikami GDi (z początku produkcji), niektórych modeli Audi i Volkswagena (z silnikami TSI oraz FSI), a także starszych modeli Fordów.

Sprawdź również: Możesz dostać 125 zł zwrotu za prąd. Wystarczy, że do połowy grudnia spełnisz jeden warunek

Czy można mieszać benzynę E5 z benzyną E10?

Wiele osób zapewne zastanawia się, co ma zrobić, gdy w baku już wlana jest benzyna E5, a na stacjach dostępna będzie jedynie benzyna E10. Czy w takiej sytuacji można wymieszać oba paliwa, czy konieczne będzie odlanie wcześniejszego? Na szczęście dla wszystkich kierowców posiadających samochody z silnikami benzynowymi, można wymieszać w baku benzynę E5 z benzyną E10.

Zobacz też:

​Ile tak naprawdę można zarobić w Lidlu? Sieć szuka stażystów i odsłania karty

​Od 1 marca ważne zmiany dla dorabiających emerytów. To szansa, by zarobić więcej

​Możesz zarabiać podczas zakupów w sieci. Nie wierzysz? Sprawdź, jak to zrobić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze