Reklama
Reklama

​Od 1 marca wchodzi w życie duża zmiana. Wielu Polaków nie będzie musiało czekać w kolejkach do lekarza

Kolejki do lekarzy urastają do miana legend. Jednak oczekiwanie latami na wizytę do specjalisty to jedno, a drugą kwestią jest szereg innych pacjentów i godzinne przesiadywanie pod gabinetem. W tym drugim przypadku następują właśnie duże zmiany. Sprawdź, kto od 1 marca nie będzie musiał czekać w kolejkach do lekarza.

Nowe rozporządzenie od 1 marca. Kto nie będzie musiał czekać w kolejce do lekarza?

Zwolnienie z oczekiwania w kolejce do lekarza nie jest niczym nowym. Taką możliwość nakłada na ministra właściwego do spraw zdrowia ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Poprzez rozporządzenie organ ten określa grupy, które są uprawnione właśnie do takich ulg. Do tej pory z takiej możliwości mogły skorzystać:

  • inwalidzi wojenni i wojskowi,
  • kobiety w ciąży,
  • kombatanci,
  • osoby deportowane do pracy przymusowej,
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • Zasłużeni Dawcy Przeszczepu,
  • Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi.

Nowelizacja rozporządzenia, która wchodzi w życie 1 marca 2024 roku, rozszerza katalog osób, które mają pierwszeństwo w korzystaniu ze świadczeń opieki zdrowotnej. Chodzi o osoby pobierające świadczenie kompensacyjne.

Sprawdź również: Ważna informacja dla seniorów. ZUS zmienia terminy wypłat emerytur w marcu

Czym jest świadczenie kompensacyjne?

Większości osób świadczenie kompensacyjne może na pierwszy rzut oka kojarzyć się z nauczycielami, którzy swój odpowiednik emerytury pomostowej otrzymują jako nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. W tym przypadku chodzi jednak o funkcjonujące od września 2023 roku świadczenie kompensacyjne za tzw. zdarzenia medyczne. Chodzi o wypadki, do których doszło w szpitalu (w tym psychiatrycznym czy uzdrowiskowym) podczas udzielania świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Do takich zdarzeń zalicza się np. uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta czy zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym.

Zobacz też:

​Tyle zarabia przeciętny Polak. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

INTERIA.PL