Reklama
Reklama

​Nawet 1200 zł dodatku. Kto może na niego liczyć?

W ostatnich latach wysokość wydatków ponoszonych przez gospodarstwa domowe na ogrzewanie mogła skutecznie zmrozić. Właśnie z tego względu, oprócz zamrożenia cen energii, rząd zdecydował się na zaoferowanie dodatkowego wsparcia. Sprawdź, kto może dostać bon energetyczny w 2024 roku i ile będzie wynosił.

Kto może dostać bon energetyczny i jak złożyć wniosek?

Wsparcie w postaci bonu energetycznego ma charakter jednorazowy i ma objąć najmniej zamożne gospodarstwa domowe. W swoich założeniach ma on objąć nawet 3,5 miliona polskich gospodarstw domowych, a jego koszt dla budżetu szacowany jest na około 1,6 miliarda złotych. Każdy uprawniony będzie musiał złożyć wniosek o bon energetyczny do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Termin ich przyjęcia rozpocznie się 1 sierpnia i potrwa do 30 września 2024 roku. Na rozpatrzenie podania gmina będzie miała 60 dni, z kolei pieniądze mają być wypłacane jesienią 2024 roku lub na początku 2025 roku.

Sprawdź również: Masz działkę ROD? Będą spore dofinansowania

Ile wynosi bon energetyczny w 2024 roku?

Otrzymanie bonu energetycznego jest uzależnione przede wszystkim od kryterium dochodowego. W przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych będzie to 2500 zł, z kolei w gospodarstwach wieloosobowych — 1700 zł dochodu rozporządzalnego na osobę. Od ilości osób w gospodarstwie domowym będzie także uzależniona wysokość pomocy. Dla gospodarstw jednoosobowych będzie to 300 zł, w przypadku gospodarstw 2- lub 3-osobowych — 400 zł, 4- i 5-osobowych pomoc będzie wynosiła 500 zł, dla gospodarstw 6-osobowych (i większych) będzie to 600 zł. Gospodarstwa wykorzystujące energię elektryczną do ogrzewania otrzymają dwa razy większą dopłatę, czyli maksymalnie 1200 zł.

Zobacz też:

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Tak zmniejszysz rachunki za światło. Dzięki tym zasadom sporo zaoszczędzisz

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia