Reklama
Reklama

Na zbieraniu kasztanów też można zarobić. Tyle dostaniesz za kilogram

Kasztany to rodzaj roślin z rodziny bukowatych. W Polsce uprawianą odmianą, a także występującą dziko, jest kasztan jadalny C.sativa. Co ciekawe, po zebraniu „darów jesieni”, można je później sprzedać i zarobić dobre pieniądze. Jaka jest cena za kilogram?

Zbieranie i sprzedawanie kasztanów może być źródłem dodatkowego dochodu. Dlatego pamiątki z jesiennych spacerów warto zbierać. Dzięki temu będzie można zapewnić dodatkowe wsparcie swojemu portfelowi.

Nie wszyscy wiedzą, ale na terenie całej Polski funkcjonują skupy kasztanów. Proponowane przez nie stawki za kilogram są dla wielu osób wystarczającą motywacją, żeby zbierać kasztany nie hobbystycznie, a zarobkowo. O jakich kwotach mowa?

Ile można dostać pieniędzy za kilogram kasztanów?

W ostatnich latach stawki za skupowane kasztany poszybowały w górę. Niestety nie oznacza to, że zbieranie owoców może w zastąpić pracę na pełnym etacie. Hobbystyczne zbieranie kasztanów można jednak potraktować jako sposób na dodatkowy zarobek.

Cena za kilogram kasztanów w poszczególnych województwach prezentuje się następująco:

  • Skup Mazowiecki – 1 zł/kg kasztanów;
  • Skup Wielkopolski – 1,50 zł/kg kasztanów;
  • Skup Zachodniopomorski – 1,70 zł/kg kasztanów;
  • Skup Pomorski – 1 zł/kg kasztanów;
  • Skup Łódzki – 1,30 zł/kg kasztanów.

Gdzie można oddać kasztany do skupu?

Trzeba mieć na uwadze, że na początku, osoba w skupie sprawdzi stan kasztanów. Nie mogą być zakażone pleśnią, uschnięte, czy mocno zanieczyszczone. Najwięcej okazji do oddania kasztanów do skupu będą mieli mieszkańcy województw:

  • Wielkopolskiego,
  • Mazowieckiego,
  • Zachodniopomorskiego,
  • Pomorskiego,
  • Łódzkiego.

Na zebrane surowce będą czekać przedsiębiorcy w skupach. Z pewnością zaproponują stawki, które zadowolą niejednego zainteresowanego. Niektóre z nich same oferują dojazd i odbiór owoców kasztanowca. Sprawia to, że klientów nie brakuje.

Dlaczego kasztany są skupowane? Kto na tym korzysta?

Ciekawostką jest to, że skupy kasztanów są najczęściej prowadzone przez firmy z branży kosmetycznej lub farmaceutycznej. Przedsiębiorcy otwierają je już wczesną jesienią. Zamykają dopiero w listopadzie. Wtedy owoce są dojrzałe i wykształcone.

Kasztany nie bez powodu są pożądane przez specjalistów z dziedziny farmakologii i farmaceutyki. Mają konkretne właściwości, które to powodują. Znajdujące się w nich składniki sprzyjają redukcji opuchlizny, obrzęków, a także są remedium na żylaki i hemoroidy. Wykonuje się z nich m.in. kremy, maści oraz balsamy.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze