Reklama
Reklama

​Możesz zyskać zniżki do tysięcy sklepów i nie tylko. Wystarczy spełnić jeden warunek i wyrobić dokument

Karta Dużej Rodziny funkcjonuje już prawie 10 lat. Od tego czasu program znacznie się rozwinął, a w jego ramach możemy skorzystać ze zniżek nie tylko w instytucjach publicznych, ale również w prywatnych. Sprawdź, jakie zniżki przysługują posiadaczom Karty Dużej Rodziny i ile możesz dzięki niej zaoszczędzić.

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny i gdzie można złożyć wniosek?

Prawo do wyrobienia Karty Dużej Rodziny przysługuje zarówno rodzicom, jak i dzieciom. W przypadku rodziców jedynym kryterium jest utrzymywanie łącznie co najmniej trójki dzieci. Co więcej, dostają oni KDR bezterminowo, to znaczy, że mogą z niej korzystać nawet w momencie, gdy nie utrzymują już dzieci. Dodatkowo Kartę Dużej Rodziny mogą posiadać również dzieci. W ich przypadku konieczne jest spełnienie jednego z trzech warunków:

  • nieukończenie 18. roku życia,
  • w przypadku dzieci uczących się w szkole lub szkole wyższej — nieukończenie 25. roku życia,
  • posiadanie orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (w tym przypadku brak kryterium wiekowego).

Należy jednak pamiętać, że Kartę Dużej Rodziny można wyrobić dzieciom, jeśli w chwili składania wniosku co najmniej troje dzieci spełnia jeden z powyższych warunków. Wniosek o wyrobienie KDR składa się w siedzibie gminy właściwej dla miejsca zamieszkania lub poprzez Platformę Informacyjno-Usługową Emp@tia. Wydanie karty elektronicznej jest bezpłatne, natomiast za Kartę Dużej Rodziny w formie tradycyjnej należy uiścić opłatę w wysokości 10 zł.

Sprawdź również: To stanowisko powstało dzięki sztucznej inteligencji. Po roku pracy na koncie jedynka i sześć zer

Jakie zniżki można uzyskać, posiadając Kartę Dużej Rodziny?

Z jednej strony posiadacze Karty Dużej Rodziny są uprawnieni do zniżek, które wynikają bezpośrednio z przepisów ustawy. Zaliczają się do nich m.in. zniżki na przejazdy kolejowe (37% na bilety jednorazowe oraz 49% na bilety miesięczne), ulgi w opłacie za paszport (50% ulgi opłaty za paszport dla ojca, matki, macochy lub ojczyma oraz 75% ulgi opłaty za paszport dla dzieci) czy też bezpłatny wstęp do wszystkich polskich parków narodowych. Jednak dużo szerszą ofertę zniżek dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny przygotowały podmioty prywatne.

W wyszukiwarce na stronie Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia widnieje wykaz ponad 35 tys. partnerów handlowych oraz usługowych. Wśród nich znajdziemy m.in. sklepy spożywcze (Auchan, Carrefour czy Lidl), restauracje (Costa Coffee McDonald’s), kina (m.in. Multikino) czy stacje benzynowe (Circle K, Orlen oraz Shell). Na liście znajduje się również wiele muzeów, sklepów z elektroniką, AGD i RTV, czy też fotelikami samochodowymi i zabawkami.

Zobacz też:

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Tak zmniejszysz rachunki za światło. Dzięki tym zasadom sporo zaoszczędzisz

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia