Możesz przejść na emeryturę w wieku 45 lat i wcale nie musisz być policjantem. Jeden warunek
Kwestia przejścia na emeryturę to prawdopodobnie jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Wiele osób uważa, że konieczne jest przede wszystkim ukończenie odpowiedniego wieku, by móc korzystać ze świadczenia. Dowiedz się, kto może przejść na emeryturę w wieku 45 lat i jaki warunek trzeba spełnić.
Wiek emerytalny w Polsce został ustanowiony w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ostatnia zmiana, z 2017 roku, wprowadziła rozróżnienie powszechnego wieku emerytalnego w postaci 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Jednak jest sporo przypadków, w których możliwe jest wcześniejsze pobieranie świadczenia.
Sprawdź również: Dobre wieści dla wszystkich emerytów. Kwota i termin wypłaty trzynastej emerytury potwierdzone
Najbardziej znany to policjanci, którzy otrzymują świadczenia z Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a nie FUS i podlegają pod zupełnie inne regulacje. Wystarczy jednak spełnić jeden warunek, by otrzymać emeryturę nawet w wieku 45 lat.
W kwestii wcześniejszego przejścia na emeryturę decydujące są dwa czynniki: wykonywanie zawodu żywotnie istotnego z punktu widzenia państwa oraz wykonywanie zawodu, którego wykonywanie odbija się na zdrowiu pracowników. Do pierwszego przypadku można zaliczyć oczywiście funkcjonariuszy służb mundurowych, ale także dziennikarzy czy pracowników kolei.
Sprawdź również: Dostaniesz 500 plus dla seniora. Wystarczy, że spełnisz warunki i złożysz wniosek
W przypadku osób, które wykonują zawody, których wykonywanie odbija się na zdrowiu pracowników, najczęściej wyszczególnia się pracowników zakładów chemicznych, hut czy też górników. Konieczne jest jednak spełnienie warunków pracy, które "przyspieszenia naturalnego procesu zmniejszania sił pracownika poprzez czynniki zewnętrzne".
Dla pracowników zakładów chemicznych bądź hut przepracowanie 15 lat w wyżej wymienionych warunkach pozwala przejść na emeryturę o 5 lat szybciej. W przypadku ratowników górskich przepracowanie 10 lat w zawodzie uprawnia do przejścia na emeryturę o 10 lat wcześniej.
Najkorzystniejsza, z punktu widzenia wcześniejszej emerytury, jest praca w górnictwie. Jeśli mężczyzna przepracował w kopalni 25 lat, w tym 5 lat pod ziemią, będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę. Gdy zaczął pracę w wieku 18 lat, będzie mógł pobierać świadczenie już w wieku 43 lat.
Zobacz też:
Pobyty w uzdrowiskach będą droższe. Kolejne opłaty idą w górę
Dzięki temu dostaniesz wyższą emeryturę. ZUS zdradza najważniejsze czynniki
Tyle zapłacimy w tym roku za żywą choinkę. Jeden gatunek będzie najdroższy