Reklama
Reklama

​Możesz płacić mniejsze składki na ZUS. Wystarczy, że do końca stycznia złożysz deklarację

Składki na ubezpieczenie społeczne to jeden z większych kosztów, które ponoszą przedsiębiorcy, szczególnie w początkowym okresie swojej działalności. Na szczęście ustawodawca przewidział kilka rozwiązań, które pomogą zmniejszyć składki. Sprawdź, jak skorzystać z programu Mały ZUS Plus i płacić mniej.

Na czym polega Mały ZUS Plus?

Program Mały ZUS Plus funkcjonuje od 1 lutego 2020 roku. Żeby móc z niego skorzystać należy spełnić dwa warunki:

  • przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez cały poprzedni rok kalendarzowy nie mogą przekroczyć 120 000 zł,
  • prowadzić działalność gospodarczą w poprzednim roku kalendarzowym przez nie mniej niż 60 dni kalendarzowych.

Warto również pamiętać, że Mały ZUS Plus może opłacać przedsiębiorca, który skorzystał z ulgi na start, a także z obniżonych składek od preferencyjnej podstawy. Mały ZUS Plus obejmuje jednak tylko i wyłącznie składki na ubezpieczenia społeczne, więc przedsiębiorca musi opłacać w tym okresie składkę zdrowotną w pełnej wysokości.

Sprawdź również: Nadchodzą zmiany w e-PIT. Dobre wieści dla 4 milionów Polaków

Jak liczyć 3-letni okres korzystania z Małego ZUS Plus?

Co do zasady z Małego ZUS Plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że do tego okresu wlicza się również korzystanie z ulgi Mały ZUS. Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy do 31 stycznia 2024 roku korzystali z ulgi Mały ZUS Plus, nie muszą nic robić, by dalej z niej korzystać od 1 lutego 2024 roku. W przypadku innych przedsiębiorców proces jest niezwykle łatwy.

Jak zgłosić się do Małego ZUS Plus?

Przedsiębiorca, który spełnia warunki programu Mały ZUS Plus do 31 stycznia 2024 roku i jeszcze z niego nie korzystał, może to zrobić w następujący sposób. Po pierwsze złożyć wniosek o wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10 lub 05 12 (jeśli na dzień 31 grudnia 2022 roku podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie korzystał z Małego ZUS Plus) lub złożyć wniosek o wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 70 lub 05 72 (jeśli 31 grudnia 2022 roku kończy okres 24 miesięcy korzystania z obniżonych składek od preferencyjnej podstawy). Następnie złożyć deklarację zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych na druku ZUS ZUA.

Zobacz też:

​Ruszyły wyprzedaże w popularnych sieciówkach. Tu kupisz ubrania nawet 70 proc. taniej

​Kiedyś rosły w każdym ogrodzie. Dziś ceny tych owoców zwalają z nóg

​Prawie 1800 zł dodatku do emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opłaty | pieniądze | zniżki | ZUS