Masz w portfelu taki banknot? Sprawdź, czy możesz nim zapłacić
Z pewnością wielu osobom zdarzyła się sytuacja, w której to stali się posiadaczami uszkodzonego banknotu. Czy tego rodzaju gotówką da się zapłacić za zakupy w sklepie? Okazuje się, że sprzedawca może odmówić przyjęcia zniszczonego banknotu. Na szczęście uszkodzony pieniądz można wymienić w dowolnym banku.
Choć transakcje kartą stają się coraz powszechniejsze, to jednak wielu ludzi nadal preferuje dokonywanie płatności za pomocą tradycyjnej gotówki. Jednak czasami zdarza się, że sięgamy do portfela i znajdujemy w nim uszkodzony banknot. Czy w takiej sytuacji można zapłacić nim za zakupy w sklepie?
Okazuje się, że sprzedawca może odmówić przyjęcie takiego banknotu. Jednak działa to w dwie strony – klient może nie przyjąć uszkodzonej gotówki wydawanej w formie reszty. Dotyczy to również sytuacji, gdy podarty banknot został sklejony na przykład za pomocą taśmy klejącej.
Przeczytaj też: Sprawdź dokładnie wszystkie 50 zł w swoim portfelu. Radar sprawi, że banknot będzie wart 1500 zł
Jeżeli znajdziemy w portfelu naderwany lub całkiem podarty banknot – nic straconego. Możemy spróbować go wymienić w każdej placówce bankowej. Mowa tu o bankach komercyjnych, spółdzielczych oraz oddziałach Narodowego Banku Polskiego. Zwykle następuje to od ręki, jednak wcześniej pracownik banku oczywiście musi potwierdzić autentyczność banknotu, a także określić dany nominał.
Warto jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku otrzymamy równowartość zniszczonego banknotu. Stuprocentowa wartość nominału przysługuje wówczas, gdy zachowało się przynajmniej 75% zniszczonego banknotu. Jeśli banknot został przerwany na maksymalnie 9 części, które razem stanowią całość, to wtedy także dostaniemy 100% jego wartości. Jednak, jeżeli uszkodzony banknot zachował się w przedziale od 45% do 75%, to wtedy w trakcie jego wymiany można otrzymać jedynie 50% wartości nominału. Co ciekawe, możliwości wymiany podlegają również zniszczone monety.
Zobacz też:
Zawód przyszłości i zaufania publicznego. Dobrze płacą, a chętnych brak
Emerytury pójdą w dół i to już od 1 kwietnia. Sprawdź, o co chodzi
Ci emeryci dostaną trzynastkę w innym terminie. Sprawdź, kiedy i ile trafi na twoje konto