Reklama
Reklama

Masz dom? Możesz skorzystać z ogromnej ulgi podatkowej. Nawet 106 tys. złotych

Budujesz dom, a może w ostatnim czasie przeprowadziłeś remont? Jeśli wykonane prace miały charakter termomodernizacyjny, to możesz odliczyć sporą kwotę od podatku. Jakie są zasady skorzystania z tej ulgi? Kto i jak dokładnie może ją odliczyć?

Termomodernizacja ma na celu wymianę bądź likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła m.in. pieców na niskoemisyjne, w celu zmniejszenie oddziaływania na środowisko naturalne. Jak się okazuje, poza dofinansowaniem m.in. na pompy ciepła, które często można uzyskać, istnieje również ulga podatkowa pozwalająca odliczyć ogromną sumę. 

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna? 

Ulga ta jest skierowana do określonej grupy podatników, mogą z niej skorzystać tylko osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Dotyczy to również budynków w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Nieruchomości, aby dotyczyła ich ulga, muszą przejść prace termomodernizacyjne. W tym roku wprowadzono pewne modyfikacje w rozporządzeniu, dzięki czemu można odliczyć takie urządzenia jak magazyny energii czy mikroinstalacje wiatrowe w tym także koszty ich montażu. 

W ramach ulgi można odliczyć usługi, materiały budowlane i urządzenia, m.in.: elementy wykorzystywane do docieplenia np. płyt balkonowych bądź fundamentów, które wchodzą w skład systemów dociepleń lub zostają wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem domu, kotły do biomasy, materiały budowlane instalacji grzewczej, instalacji przygotowania ciepłej wody oraz ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła, kolektory słoneczne, a także ogniwa fotowoltaiczne. W przypadku usług są to m.in. audyty i wszelkie prace związanie z montażem wymienionych urządzeń oraz elementów. Szczegółowe informacje dotyczące odliczenia dostępne są na stronie rządowej. 

Sprawdź także: Emerycie, rozliczasz PIT? Zrób to w ten sposób, by otrzymać wyższy zwrot

Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną? 

Odliczenie z tytułu tej ulgi może wynosić maksymalnie 53 tys. zł (obejmuje to wszystkie prace termomodernizacyjne) w przypadku jednej osoby. Kwota dla wzrasta dla małżeństwa, gdy oboje są właścicielami nieruchomości i rozliczają się oddzielnie, wtedy też jest to 106 tys. złotych. 

Ulga może być odliczona, jeśli posiadamy fakturę wystawioną przez podatnika VAT czynnego. W celu skorzystanie z niej należy wypełnić formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28. Do zeznania podatkowego należy dołączyć PIT/O, w którym poinformujemy o dokonanych odliczeniach.

Źródło: podatki.gov.pl

Zobacz też:

To ostatnie dni na rozliczenie PIT. Później czekają kary

​Ważne zmiany w sanatoriach już od maja. Kuracjusze łapią się za głowy

Chcesz zrobić grilla na działce ROD? Przeczytaj, czy możesz, nim dostaniesz mandat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | ZUS | pieniądze