Reklama
Reklama

​Mandat za brak świateł. W 2024 r. możesz zapłacić aż tyle

W nowych samochodach coraz częściej spotykamy się z systemami automatycznego włączania świateł po uruchomieniu silnika. Jednak czasem zdarza się, że ten tryb wyłączamy, a przed kolejną podróżą najzwyczajniej zapominamy włączyć. Sprawdź, jaki mandat i ile punktów karnych dostaniesz za jazdę bez świateł.

Ile wynosi mandat za brak świateł?

Poruszając się pojazdem mechanicznym po drogach publicznych, jesteśmy zobowiązani do posiadania sprawnych oraz włączonych świateł mijania lub do jazdy dziennej. Jeśli kierowca jeździ bez świateł w ciągu dnia, naraża się na mandat karny w wysokości 100 złotych. Z kolei, gdy zaniecha obowiązku jazdy z włączonymi światłami w tunelu, kara będzie wyższa — 200 zł. Najwyższy mandat funkcjonariusz Policji może nałożyć na kierującego pojazdem, który porusza się bez świateł w nocy. W takiej sytuacji mandat karny wynosi 300 zł. Powyższe kary obowiązują za brak świateł mijania lub do jazdy dziennej, a także za brak świateł pozycyjnych.

Sprawdź również: Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kary za kamerkę samochodową. Pamiętaj o tym przed podróżą

Jazda bez świateł a punkty karne

Jednak jazda bez świateł nie jest zagrożona jedynie karą finansową, ale również punktami karnymi. Dwa punkty karne otrzyma kierowca, który porusza się bez sprawnych i włączonych świateł mijania, do jazdy dziennej lub pozycyjnych w ciągu dnia. Z dwa razy wyższą karą — w postaci czterech punktów karnych — muszą liczyć się kierowcy, którzy zaniechają obowiązku jazdy z włączonymi światłami w nocy, a także w tunelu.

Nie tylko mandat i punkty karne, ale także poważniejsze konsekwencje

Patrząc na konsekwencje jazdy bez świateł, nadal mandat karny jest stosunkowo niski. Samochód, który nie jest odpowiednio oświetlony, stwarza zagrożenie w ruchu drogowym zarówno dla kierowcy i pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Jest to szczególnie ważne w nocy, ale również podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych takich jak mgła czy opady deszczu lub śniegu. Właśnie z tego względu każdy kierowca powinien dbać o stan swoich reflektorów, a także niezwłocznie zmieniać żarówki, gdy choć jedna z nich ulegnie wypaleniu.

Zobacz też:

​Praca za 8 tys. "na rękę", trzy posiłki dziennie... chętnych nie ma

​Najdroższe warzywo świata w Polsce jest chwastem. Francuzi płacą za nie ponad 4000 zł

Darmowa komunikacja dla seniorów. Wystarczy spełnić jeden warunek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | kary finansowe