Reklama
Reklama

​Jeśli w ciągu 14 dni nie zapłacisz podatku, dostaniesz ogromną karę. Nawet 84 tys. zł

Podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy wielu sytuacji, które tak naprawdę wynikają z życia codziennego. Jednak nie każdy jest świadom, że musi taką opłatę uiścić i to w odpowiednim terminie, natomiast kary za niedopełnienie tego obowiązku są naprawdę wysokie. Dowiedz się, w jakich sytuacjach musisz opłacić podatek PCC i jak to zrobić.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Czynności, od których konieczne jest zapłacenie podatku PCC, zostały wyszczególnione w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Należą do nich umowy:

  • darowizny,
  • depozytu nieprawidłowego,
  • dożywocia,
  • o dział spadku oraz o zniesienie współwłasności,
  • pożyczki (pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku),
  • spółki,
  • sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W przypadku umowy darowizny podatek PCC należy zapłacić jedynie w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, natomiast po zawarciu umowy o dział spadku bądź o zniesienie współwłasności konieczne jest uiszczenie podatku w części dotyczącej spłat lub dopłat.

Sprawdź również: Polacy tłumnie składają wniosek o to świadczenie. Można dostać nawet 3500 zł, ale są warunki

Ponadto ustawodawca nałożył obowiązek zapłaty podatku od czynności prawnych w sytuacji ustanowienia hipoteki, a także ustanowienia odpłatnego użytkowania. W tym drugim przypadku objęta opodatkowaniem jest zarówno użytkowanie nieprawidłowe, jak i odpłatna służebność.

Podatek PCC — termin i sposób płatności

Obowiązkiem zapłaty podatku PCC objęta jest zawsze tylko jedna strona czynności cywilnoprawnej. Oznacza to, że w przypadku zawarcia umowy sprzedaży do zapłaty podatku zobowiązany jest kupujący, umowy darowizny — obdarowany, natomiast w przypadku umowy pożyczki — pożyczkobiorca. Podatnik we własnym zakresie musi obliczyć i wpłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, a także złożyć deklarację na druku PCC-3 do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Mamy na to tylko 14 dni od chwili powstania obowiązku podatkowego.

Kara za niezłożenie w terminie deklaracji PCC-3 obliczana jest na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę — od 1/10 do 20-krotności najniższej krajowej. Od 1 stycznia 2024 roku wynosi ona 4242 zł, więc najniższa kara za brak uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 424,2 zł, natomiast górna granica to aż 84 840 złotych.

Zobacz też:

​Ten trik pozwala parkować za darmo. Wystarczy, że znajdziesz przycisk "bułka"

Masz w portfelu taki banknot? Sprawdź, czy możesz nim zapłacić

Niedługo rusza nowe świadczenie. Do wzięcia 500 złotych co miesiąc

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | opłaty | pieniądze | podatki