Reklama
Reklama

Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce? Od najniższej dzieli ją przepaść!

Przejście na emeryturę rozpoczyna nowy okres życia. Jedni postanawiają zwiedzać świat czy zająć się wnukami lub prawnukami, a jeszcze inni muszą liczyć każdy grosz, by przetrwać miesiąc. Dowiedz się, ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce.

Między najniższą emeryturą wypłacaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych a najwyższym świadczeniem jest przepaść. Podobna różnica dotyczy jednak stażu pracy osób, które otrzymują takie emerytury.

Najwyższa emerytura w Polsce to wielokrotność średniej krajowej

Polak, który otrzymuje najwyższe świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mieszka w Zabrzu. Co miesiąc na jego konto wpływa 43 412 zł (prawie 9-krotnie więcej, niż średnie wynagrodzenie). 

Tak dużą emeryturę wypracował po przepracowaniu ponad 62 lat (dokładnie 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni). W momencie przechodzenia na emeryturę miał skończone 86 lat, czyli pracował 21 lat więcej, niż wynosi ustawowy wiek emerytalny w Polsce.

  Na drugim miejscu znalazł się emeryt z Warszawy. Mieszkaniec stolicy po przepracowaniu 61 lat i 3 miesięcy otrzymuje 36 390 zł (7,5-raza więcej niż średnia).

Natomiast kobietą, która otrzymuje najwyższą emeryturę z ZUS, jest pani Gertruda z Gdańska. Jej świadczenie wynosi  26 856 zł. Na emeryturę przeszła w wieku 81 lat.

Najniższe emerytury w Polsce to świadczenia groszowe. Kto je dostaje?

Na drugim biegunie drabinki wysokości emerytur w Polsce są osoby, które otrzymują świadczenia groszowe. Najniższa z nich to... 2 grosze. Taka emerytura trafia co miesiąc na konto mieszkańca Wrocławia.

 Na drugim miejscu z aż o połowę większym świadczeniem jest mieszkanka stolicy, której rachunek bankowy zasilają miesięcznie 3 grosze. W tym zestawieniu różnicę między dwoma pierwszymi miejscami a trzecim można określić jako przepaść. Mieszkanka Rzeszowa, która odprowadzała składki emerytalne przez jeden miesiąc, dostaje z ZUS emeryturę w wysokości 10 groszy miesięcznie.

Komu przysługuje emerytura minimalna?

W Polsce funkcjonuje emerytura minimalna, czyli gwarantowane świadczenie, którego kwota w 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto (1445 zł netto). Skąd więc emerytury groszowe, takie jak wspomniane wcześniej? Wynika to z faktu niespełnienia wymagań do otrzymania minimalnej emerytury. Warunki są dwa:

  • osiągnięcie odpowiedniego wieku (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn),
  • przepracowanie określonej ilości lat (20 lat składkowych dla kobiet, 25 lat składkowych dla mężczyzn).

Większość osób otrzymujących tzw. emerytury groszowe nie spełniła tego drugiego warunku i z tego powodu Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może wypłacić im minimalnego świadczenia.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podczas wyliczania wysokości świadczenia emerytalnego bierze pod uwagę trzy elementy:

  • kwotę zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego,
  • zwaloryzowany kapitał początkowy,
  • środki zapisane na subkoncie podzielone przez średnie dalsze trwanie życia (na podstawie tablic GUS).

Oznacza to, że im dłużej pracujemy, tym zwiększa się wartość składek na naszym koncie ubezpieczonego, a także maleje wskaźnik średniego dalszego trwania życia. Stąd przechodzenie na emeryturę po przepracowaniu ponad 60 lat, pozwala osiągać tak wysokie świadczenia.

Zobacz też:

Oto najtańszy dyskont spożywczy w Polsce. To wcale nie Biedronka czy Lidl

Przed nami wzrost opłat za wywóz śmieci. W niektórych miastach ceny pójdą o 100 proc. w górę

​Zbliża się termin wypłaty czternastej emerytury. Kiedy pieniądze trafią na twoje konto?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze