Reklama
Reklama

​Dwa dodatkowe dni urlopu w roku. Wystarczy złożyć wniosek

Kodeks pracy przewiduje różne rodzaje urlopów, w większości przypadków konieczne jest jednak wcześniejsze zgłoszenie tego faktu pracodawcy. Do tej pory jeśli chcieliśmy wziąć urlop z dnia na dzień, jedyną opcją był urlop na żądanie, którego pracodawca mógł odmówić. Sprawdź, jak otrzymać dodatkowe dwa dni urlopu.

Urlop od siły wyższej został wprowadzony do polskich przepisów prawa pracy w odpowiedzi na unijną dyrektywę work-life balance. W dwóch kwestiach fundamentalnych kwestiach różni się jednak od znanego dotychczas urlopu na żądanie.

Urlop od... siły wyższej — kto i jak może go wziąć?

Do tej pory każdemu pracownikowi przysługiwały cztery dni urlopu na żądanie w ciągu roku. Jednak był on "zabierany" z ogólnej puli. Wprowadzony urlop od siły wyższej przysługuje w wymiarze 16 godzin lub dwóch dni w skali roku i są to dodatkowe dni urlopowe w roku kalendarzowym. Główną różnicą jest jednak kwestia wynagrodzenia. W przypadku urlopu na żądanie pracowni otrzymywał pełne wynagrodzenie, natomiast biorąc urlop od siły wyższej, musi liczyć się z obniżeniem wynagrodzenia za ten okres o 50 proc. Pod pojęciem siły wyższej kryją się takie sytuacje, jak wypadek czy choroba bliskiej osoby, gdy pracownik musi być w innym miejscu. Wniosek o urlop od siły wyższej należy złożyć najpóźniej w dniu absencji.

Sprawdź również: Zwrot pieniędzy za prąd. Kto może na niego liczyć?

Pracodawca nie może odmówić

Drugą kluczową różnicą jest kwestia zgody pracodawcy. Może on nie wyrazić zgody na jego udzielenie, jeśli obecność pracownika w pracy okaże się niezbędna do ochrony interesów przedsiębiorstwa. W przypadku urlopu od siły wyższej pracodawca nie może odmówić pracownikowi. Co więcej, w przypadku odmowy pracodawca może zostać ukarany grzywną od 1 tys. do 30 tys. złotych. Warto pamiętać, że oprócz osób podlegających przepisom Kodeksu pracy, urlop od siły wyższej przysługuje także funkcjonariuszom Krajowej Administracji Skarbowej, funkcjonariuszom Służby Więziennej, funkcjonariuszom Straży Granicznej, nauczycielom, policjantom, strażakom czy żołnierzom zawodowym.

Zobacz też:

​O tyle wzrosną rachunki za prąd. Ogromna zmiana dotknie 16 milionów Polaków

​Większość Polaków ma je codziennie na talerzu. Niedługo znacznie zdrożeją

​Kup takie znicze, a sporo zaoszczędzisz. Dłużej postoją na grobach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca