Reklama
Reklama

​Dodatek węglowy w 2024 roku. Kto może liczyć na dopłatę do ogrzewania?

Cena węgla na poziomie 3000 zł za tonę jest już wspomnieniem i dla wielu właścicieli gospodarstw domowych powinna to być wielka ulga. Jednak czy ze względu na wysoką inflację oraz koszt energii elektrycznej ponownie zostanie wprowadzona dopłata do ogrzewania? Sprawdź, kto może liczyć na dodatek węglowy w 2024 roku.

Czy w 2024 roku będzie dodatek węglowy?

Dodatek węglowy przyznawany był gospodarstwu domowemu, którego głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, kuchnia węglowa, ogrzewacz powietrza, piec kaflowy na paliwo stałe, piecokuchnia lub trzon kuchenny. Urządzenie musi być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Pierwsze wnioski o dodatki węglowe można było składać jedynie do 30 listopada 2022 roku.

Sprawdź również: Polacy tłumnie składają wniosek o to świadczenie. Można dostać nawet 3500 zł, ale są warunki

Czy w 2024 ponownie będzie można otrzymać dofinansowania ogrzewania węglem? Niestety dla milionów osób, które wykorzystują ten surowiec do ogrzewania swoich gospodarstw domowych, nie mamy dobrych wieści. Na ten moment nie ma żadnych podstaw, by sądzić, że w 2024 roku ponownie zostanie wypłacony dodatek węglowy.

Ile do tej pory wynosił dodatek węglowy?

Dodatek węglowy był świadczeniem, którego nie obejmował żaden próg dochodowy. W sumie uprawnionych do otrzymania zapomogi było niemal 1,2 mln gospodarstw domowych. Wsparcie w kwocie 500 zł otrzymały gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG. Dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy i są zasilane drewnem kawałkowym, pomoc wynosiła 1 tys. zł.

Dodatek węglowy w kwocie 2 tys. zł otrzymały gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł olejowy. Najwyższe wsparcie, na poziomie 3 tys. zł, otrzymały gospodarstwa domowe z kotłem na paliwo stałe na pellet drzewny (lub inny rodzaj biomasy). W 2024 roku te gospodarstwa domowe będą prawdopodobnie musiały we własnym zakresie ponieść wydatki na węgiel.

Zobacz też:

​Ten trik pozwala parkować za darmo. Wystarczy, że znajdziesz przycisk "bułka"

Masz w portfelu taki banknot? Sprawdź, czy możesz nim zapłacić

Niedługo rusza nowe świadczenie. Do wzięcia 500 złotych co miesiąc

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia | zasiłek