Reklama
Reklama

Dodatek węglowy w 2024 r. Rząd podjął decyzję, czy przyzna pieniądze na opał

Ze względu na kryzys energetyczny w ubiegłym sezonie zimowym osoby ogrzewające mieszkania węglem mogły liczyć na dodatek pieniężny w wysokości 3000 zł. Kwota ta miała zrekompensować bardzo wysokie ceny opału oraz problemy z jego dostępnością. Jak będzie w tym sezonie? Czy osoby posiadające piece na węgiel lub inne paliwa stałe będą mogły liczyć na wsparcie finansowe? Rząd ustosunkował się do tego tematu. Oto co ustalono.

Kryzys energetyczny w zeszłym roku dotyczył całego kraju. Sytuacja była efektem globalnych problemów, mających swoje źródło już w 2021 roku. Powodem było m.in. nadzwyczajne ożywienie gospodarcze po pandemii, a później wojna w Ukrainie.

Na skutki tych wydarzeń nie trzeba było długo czekać. Wkrótce obywatele Polski musieli mierzyć się z potężnymi wydatkami. Ceny gazu ziemnego poszybowały w górę, osiągając rekordowy poziom. Konsekwencją były też astronomiczne rachunki za prąd oraz stawki za litr paliwa. Polski Rząd zareagował, ustanawiając m.in. na dodatek węglowy. 

Każda osoba, która ogrzewała dom lub mieszkanie węglem i spełniała określone w przepisach warunki, mogła otrzymać jednorazową wypłatę w wysokości 3000 zł. Wystarczyło wypełnić wniosek. Wielu obywateli zastanawia się, czy w tym roku będzie podobnie?

Czy sytuacja energetyczna w Polsce jest dobra?

Na temat dodatku węglowego w 2023/2024 roku wypowiedziała się Anna Moskwa. Patrzy na sytuację energetyczną pozytywnie i twierdzi, że w zapasy Polski są na tyle duże, a ceny stabilne, że nie będzie potrzebna dodatkowa pomoc. Wsparciem ma być również rynek prywatny.

"Nie planujemy dodatku węglowego, bo ceny węgla się stabilizują. [...] Gdyby doszło do jakichś zaburzeń na rynku - będziemy interweniować. Na dziś rynek się stabilizuje" - oceniła Minister Klimatu i Środowiska. Na ten moment nie ma więc co liczyć na dodatkową gotówkę na zakup opału.

 

Czytaj także: Nie wykorzystałeś urlopu? Możesz dostać nawet kilka tysięcy złotych

Na czym polegał dodatek węglowy w sezonie 2022/ 2023?

Warto jeszcze przypomnieć, według jakich zasad działał dodatek węglowy w ubiegłym roku. Było to jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tys. złotych. Mogły z niego skorzystać gospodarstwa domowe, których głównych źródłem ciepła był węgiel.

Ponadto świadczenie w ramach dodatku węglowego 2022/2023 było wyłączone spod egzekucji i nie podlegało naliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba było uwzględniać otrzymanych pieniędzy przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu.

Zobacz też:

Oto najtańszy dyskont spożywczy w Polsce. To wcale nie Biedronka czy Lidl

Przed nami wzrost opłat za wywóz śmieci. W niektórych miastach ceny pójdą o 100 proc. w górę

​Zbliża się termin wypłaty czternastej emerytury. Kiedy pieniądze trafią na twoje konto?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze