Reklama
Reklama

Nie wykorzystałeś urlopu? Możesz dostać nawet kilka tysięcy złotych

Nieraz zdarza się, że w kalendarzu pracownika pozostaje wiele dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Z pewnością zainteresuje go możliwość uzyskania ekwiwalentu od pracodawcy. Można otrzymać nawet kilka tysięcy złotych. Na jakich zasadach to działa?

Na samym początku warto zacząć od podstaw, czyli od tego, ile właściwie czasu urlopu wypoczynkowego przysługuje zatrudnionym osobom. Zależy to od stażu pracy w danym miejscu. Wszystkie szczegóły reguluje Kodeks pracy.

Zatrudnieni mogą wykorzystać 20 dni urlopu wypoczynkowego na jeden rok kalendarzowy w sytuacji, kiedy ich staż pracy jest krótszy niż 10 lat. Natomiast w przypadku większego doświadczenia – dłuższego niż 10 lat, ten okres powiększa się do wymiaru 26 dni urlopu wypoczynkowego. Co robić, jeśli nie wykorzystało się wszystkich przysługujących dni?

Kiedy można starać się o ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

Prawo do ekwiwalentu powstaje u pracownika w momencie, kiedy ustaje stosunek pracy (umowa o pracę jest zakończona lub wygasa), a na koncie zatrudnionego pozostają niewykorzystane dni z urlopu wypoczynkowego. Trzeba wiedzieć, że nie można ubiegać się o pieniądze, jeśli po prostu nie wykorzystało się urlopu wypoczynkowego, a dalej jest się osobą zatrudnioną w firmie.

Żeby skutecznie ubiegać się o wypłatę pieniędzy, należy złożyć wniosek o udzielenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Powinny w nim znajdować się informacje takie jak:

  • liczba dni niewykorzystanego urlopu za bieżący rok,
  • liczba dni urlopu zaległego za poprzednie lata.

Osoba, która chce otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, powinna również zawrzeć w dokumencie informację na temat dokładnej daty ustania stosunku pracy. Wszystkie dane trzeba potwierdzić podpisem.

Ile pieniędzy można otrzymać w ekwiwalencie za niewykorzystany urlop?

Wartość ekwiwalentu wylicza się na podstawie tzw. czynnika ekwiwalentu, który w 2023 roku wynosi:

  • 20,83 dla pełnego etatu,
  • 15,62 dla ¾ etatu,
  • 10,42 dla ½ etatu,
  • 5,21 dla ¼ etatu.

Żeby wyliczyć dokładną wartość, trzeba podzielić swoje wynagrodzenie przez jeden z odpowiednich współczynników i na koniec przez określoną liczbę dni. Zwrot za niewykorzystany urlop może wynieść wtedy nawet kilka tysięcy złotych.

Kiedy ekwiwalent za niewykorzystany urlop ulega przedawnieniu?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy ulega przedawnieniu wraz z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Podstawą prawną jest art. 291 par. 1 k.p. Termin, od którego ważność niewykorzystanego urlopu zaczyna się naliczać, następuje wraz z końcem roku kalendarzowego, za który przysługuje urlop lub z końcem września następnego roku. 

Warto też wiedzieć, że nawet jeśli miną 3 lata i ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy ulegnie przedawnieniu, to wciąż będzie istnieć możliwość otrzymania pieniędzy. Kluczowe znaczenie mają intencje zatrudniającego. Pracodawca może dokonać wypłaty środków dobrowolnie. 

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca | pieniądze