Reklama
Reklama

Czy wiesz, ile prądu pobiera pralka? Tyle zapłacisz za jedno pranie

Ceny energii elektrycznej rosną nieubłaganie z roku na rok. Mimo licznych sposobów na oszczędzanie niektórych czynności z użyciem dużych sprzętów AGD nie da się uniknąć. Do takich właśnie należy pranie. Jak dużo prądu zużywa pralka? Wiemy, ile zapłacisz za jego pranie.

Pralka jest sprzętem, którego nie może zabraknąć w domu. Czyste ubrania to podstawa higieny i nie da się zrezygnować z tego procesu. Duże gabaryty urządzenia idą w parze z dużym poborem energii elektrycznej. Ilość pobieranego prądu może zależeć między innymi od wybieranej temperatury, programu czy obrotów.

Ile prądu pobiera pralka? Cena za jedno pranie szokuje

Sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd jest w internecie wiele. Można to zrobić, poczynając od zakupu energooszczędnych urządzeń, poprzez gaszenie światła, zmianę oświetlenia, idąc aż do odłączania nieużywanych ładowarek. Musimy jednak pamiętać, że kosztują nas nie tylko takie małe rzeczy. Ile więc kosztować będzie jedno pranie?

To, ile pralka będzie zużywała prądu, a tym samym, ile będzie kosztować jedno pranie, zależy od wielu czynników. Ogromne znaczenie ma wybierana temperatura prania. Im większą wartość nastawimy, tym więcej energii będzie musiała pobrać grzałka podgrzewająca wodę.

Decydując się na zrobienie prania ze standardowym programem i temperaturą ustawioną na 40 st. Celsjusza, pralka pobierze od 0,65 do 1 kWh prądu. W 2024 roku 1 kWh kosztuje około 1 zł. Za jedno pranie zapłacimy wówczas od 60 gr do 1 zł.

Czytaj także: Chcesz zmniejszyć rachunki za prąd o kilkadziesiąt procent? Jest na to prosty sposób

Te urządzenia zużywają najwięcej prądu

Pralka jednak nie jest sprzętem, który pobiera najwięcej prądu. O wiele więcej energii elektrycznej może zjadać płyta indukcyjna. Można ona rocznie pobrać nawet do 750 kWh, co przekłada się na około 750 zł do zapłacenia w ciągu roku.

Kolejnym urządzeniem, które zżera duży prądu, jest piekarnik elektryczny. Jego zużycie sięga niemalże 500 kWh, co generuje kolejne ogromne opłaty. Ostatnie miejsce na tym prądożernym podium zajęła lodówka. W ciągu roku zużywa ona około 270 kWh.

Zobacz też:

​Tyle zarabia przeciętny Polak. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | opłaty