Ci seniorzy będą mogli zmienić mieszkanie, jeśli nie mają windy. Sprawdź warunki
Obecnie istnieje sporo programów, które mają na celu ułatwienie funkcjonowania osobom starszym. Niebawem może pojawić się kolejny. Nowa propozycja rządowa zakłada stworzenie najmu senioralnego, który pozwoli niektórym na zmianę mieszkania, jeśli będą ku temu przesłanki. Na czym miałoby polegać wprowadzone rozwiązanie?
Osoby starsze wraz z wiekiem mogą mieć coraz większe trudności w samodzielnym poruszaniu się i swobodnym opuszczaniu mieszkania, szczególnie jeśli w bloku brakuje windy, a mieszkania jest na wyższym piętrze. W takiej sytuacji utrudnione jest wyjście do sklepu, wizyta u lekarza czy też inne codzienne sprawunki. Rozwiązaniem tego ma być najem senioralny.
Ministra ds.polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz przedstawiała ten pomysł w rządzie. Rozwiązanie to docelowo miałby być skierowane do seniorów, którzy się właścicielami mieszkania znajdującego się przynajmniej na trzecim piętrze. Co istotne w takim budynku nie mogłoby być windy, aby najem senioralny mógł być zastosowany. Spełniając to kryterium, seniorzy mieliby możliwość wynajęcia od gminy mieszkania, które znajduje się na niższym piętrze lub w budynku z windą. Jednakże poprzednie mieszkania zostałoby włączone do zasobów komunalnych i funkcjonowało jako lokal na wynajem.
To przekłada się na to, że mieszkanie własnościowe seniorów mogłoby być wtedy wynajmowane oczekującym na przydzielenie lokalu komunalnego. W założeniu jednym warunkiem do przydzielenia innego lokalu miałoby być posiadanie mieszkania, kryterium dochodowe nie byłoby brane pod uwagę.
Sprawdź także: Twoja emerytura może wzrosnąć o ponad 350 zł. Sprawdź, czy przysługuje ci świadczenie
Zgodnie z danymi GUS liczba osób starszych w Polsce wrasta — pod koniec 2023 roku seniorów w wieku powyżej 60 lat było 9,9 mln, rok do roku liczba ta wzrosła o 94 tysiące. Badania przeprowadzone przez Ministerstwo do spraw Polityki Senioralnej wskazały, że ponad 60 proc. osób w wieku emerytalnym ma przewlekłe problemy zdrowotne, wiele z nich wiąże się z trudnościami w poruszaniu. Wprowadzone rozwiązanie mogłoby częściowo rozwiązać problem związany z trudnością w samodzielnym opuszczeniu lokalu mieszkalnego. Niemniej na chwilę obecną przedstawiono jedynie zarys potencjalnej ustawy.
Wprowadzenie tego rodzaju rozwiązanie może być pomocne w zmniejszeniu wykluczenia społecznego osób starszych, wynikającego z niemożliwości kontaktu z drugim człowiekiem, chociażby w sklepach, klubach seniorach i innych miejscach.
Zobacz też:
Suszysz pranie na balkonie? Uważaj, możesz za to dostać wysoki mandat
Świąteczna sałatka jarzynowa będzie w tym roku wyjątkowo droga. Te warzywa bardzo podrożały
Zawód przyszłości i zaufania publicznego. Dobrze płacą, a chętnych brak