Bezpłatna komunikacja miejska dla emerytów. Jeden warunek
Koszty transportu publicznego w ostatnich latach znacznie wzrosły. Z pewnością szczególnie odczuwalne są one dla seniorów, których budżety domowe nie są zbyt duże, a często jest to dla nich jedyna możliwość poruszania się po mieście. Sprawdź, komu przysługuje bezpłatna komunikacja miejska dla emerytów i jaki warunek trzeba spełnić?
Kwestia braku płatności za transport miejski jest uregulowana jednolicie w całej Polsce. W tym przypadku konieczne jest spełnienie tylko i wyłącznie jednego warunku, jakim jest ukończenie 70 lat. Dodatkowo nie jest to również powiązane ze świadczeniem emerytalnym lub rentowym. Oznacza to, że z bezpłatnej komunikacji miejskiej mogą korzystać osoby, które ukończyły 70 lat, nawet jeśli nie mają prawa do emerytury czy renty. Co więcej, w niektórych miastach ten wiek jest obniżony. W tym przypadku wszystko zależy od decyzji, jaką podejmą lokalne władze.
Sprawdź również: Ważne zmiany w sanatoriach już od maja. Kuracjusze łapią się za głowy
Obniżony o 5 lat, czyli od ukończenia 65. roku życia, warunek obowiązuje m.in. w Bydgoszczy, Lublinie czy Wrocławiu. Seniorzy, którzy spełnili ten warunek, mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. W innych miastach, zamiast bezpłatnej komunikacji miejskiej, seniorom oferowane są zniżki. Za 50 proc. ceny biletu normalnego mogą jeździć mieszkańcy Szczecina.
Taki rabat oferowany jest kobietom, które ukończyły 55. rok życia oraz mężczyznom, którzy ukończyli 60. rok życia. Z kolei warszawiakom po 65. roku życia przysługuje roczny bilet seniora. Jego koszt to 50 zł.
Zobacz też:
Branża budzi się do życia. Zarobki lepsze niż średnia krajowa, a chętnych do pracy brak
Jesteś seniorem? Możesz dostać taki list z ZUS-u
Podatek od pieniędzy z komunii? W tych sytuacjach trzeba go odprowadzić