Reklama
Reklama

​Babcie będą mogły dostać pieniądze za opiekę nad wnukami. Kiedy przepisy wejdą w życie?

Świadczenie określane jako "babciowe" było zapowiadane od jakiegoś czasu. Ma ono pozwolić młodym matkom na powrót do pracy i uzyskanie wsparcia finansowego potrzebnego do zapewnienia opieki nad dzieckiem. Sprawdź, ile będzie wynosiło babciowe i kiedy wejdzie w życie.

Rząd przygotował 1500 zł na pomoc młodym rodzicom

Niespełna miesiąc temu poinformowano o tym, że tzw. babciowe stanie się częścią większej reformy podatkowej. Będzie to świadczenie wypłacane na każde dziecko w wieku od 1 do 3 lat w wysokości 1500 zł miesięcznie. Fundusze młodzi rodzice będą mogli przeznaczyć na opłacenie żłobka lub innej formy opieki nad dzieckiem. W tym drugim przypadku zawiera się także "podzielenie" świadczenia z babcią dziecka, która pomoże w opiece nad nim. Warunkiem będzie powrót matki dziecka do pracy, czyli pełnienia obowiązków zawodowych.

Sprawdź również: Nie tylko 800 plus. Ci rodzice mogą dostać dodatkowe 400 zł na dziecko

Babciowe plus — kiedy wejdzie w życie?

Świadczenie babciowe plus jeszcze nie weszło w życie. Najczęściej jest on nazywany jako program "Aktywny rodzic" lub "Aktywna mama". Zaraz po październikowych wyborach głos w tej sprawie zabrała Małgorzata Kidawa-Błońska, która stwierdziła, że po szybkim przejęciu władzy możliwe jest wprowadzenie świadczenia nawet w styczniu 2024 roku. Jednak prawdopodobnie miesięczne opóźnienie w powołaniu nowego rządu sprawi, że wprowadzenie programu się opóźni. 

Na ten moment w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów nie widnieje żaden projekt. Z tego względu wprowadzenie świadczenia przesuwa się ze stycznia tego roku prawdopodobnie na dalszą część pierwszego kwartału.

Zobacz też:

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Tak zmniejszysz rachunki za światło. Dzięki tym zasadom sporo zaoszczędzisz

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia