Reklama
Reklama

21 dni bezpłatnego pobytu w sanatorium. Grupa upoważnionych do darmowego leczenia się powiększyła

Już od 1 stycznia poprzedniego roku z bezpłatnego pobytu w sanatorium może skorzystać nowa grupa. Liczy ona ponad 800 tys. osób. Sprawdź, kto dokładnie uzyskał prawo do 21-dniowego nieodpłatnego turnusu w sanatorium. Jak można z niego skorzystać?

Każdego roku z nieodpłatnych turnusów w sanatorium ma szanse skorzystać ok. 14 tys. rolników. Dzięki zmianie przepisów w poprzednim roku na bezpłatny pobyt może liczyć nowa grupa.

Kto ma szansę na 21 dni bezpłatnego pobytu w sanatorium?

W kwietniu 2022 roku nowelizacji uległy przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. To wtedy zmieniła się sytuacja w zakresie leczenia uzdrowiskowego dla wielu rolników. Do tej pory byli do niego uprawnieni jedynie rolnicy aktywni.

Od 1 stycznia 2023 na pobyt w sanatorium mają również szansę osoby uprawnione do emerytury rolniczej. Mogą być kierowane przez KRUS na nieodpłatną rehabilitację leczniczą. Turnus w sanatorium maksymalnie może trwać 21 dni.

Nowe przepisy wpłynęły także na życie opiekunów osób niepełnosprawnych. Grupa ta została uprawniona do tzw. turnusów regeneracyjnych. Leczenie może trwać w ich przypadku do siedmiu dni.

Zobacz także: Mają 800 plus, a w tym miesiącu na ich konto trafi dodatkowe 600 zł. Kto otrzyma pieniądze?

Dokąd mogą pojechać rolnicy? KRUS proponuje 6 zakładów

Dzięki nowym przepisom do leczenia uzdrowiskowego nabyło prawo nawet 840 tys. osób — takie szacunki podaje KRUS. Natomiast serwis fakt.pl oszacował, że w 2023 roku z pobytu w sanatorium skorzystało ok. 600 rolników pobierających emeryturę. 

Aby skorzystać z nieodpłatnego pobytu w sanatorium, musimy mieć ustalone prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy, trwającej ponad 180 dni albo prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Rolnicy mogą skorzystać z sześciu zakładów rehabilitacji leczniczej, które finansuje KRUS. Znajdują się one w:

  • Iwoniczu-Zdroju,
  • Kołobrzegu,
  • Horyńcu-Zdroju,
  • Jedlcu,
  • Szklarskiej Porębie,
  • Świnoujściu.

Zobacz też:

​Tyle zarabia przeciętny Polak. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia