Szukasz ekipy do malowania mieszkania? Tyle będziesz musiał zapłacić. Ceny za mkw w 2024 r.
Wiosna to czas na odświeżenie swoich wnętrz i równocześnie jest to idealny moment na odmalowanie ścian w mieszkaniu. Wiele osób decyduje się na zlecenie tego zadania fachowcom, którzy zrobią to profesjonalnie i sprawnie. Warto więc wiedzieć, jaki koszt poniesiemy, decydując się na skorzystanie z takich usług. Sprawdź, jak tworzona jest wycena i co w nią jest wliczane.
Wycena malowania ścian i sufitów obejmuje wiele aspektów, ponieważ sam ten proces składa się z kilku etapów. Przedstawiamy przybliżone ceny poszczególnych usług, dzięki którym możemy sprawdzić, jakich kosztów spodziewać się, zlecając malowanie ścian fachowcom.
Wycena przede wszystkim jest konstruowana na podstawie tego, w jakim stanie są sufity oraz ściany w pomieszczeniach, które mają być malowane. Na początku całego tego procesu malarz dokładnie ocenia stan podłoża i omawia z klientem zakres niezbędnych prac naprawczych.
Często bowiem zdarza się, że stare powłoki malarskie wymagają usunięcia lub naprawy. Dodatkową kwestią są nierówności oraz ubytki w tynkach. Wobec tego podczas tworzenia wyceny pod uwagę brane są wszystkie te aspekty.
Sama stawka może zostać ustalana, w postaci konkretnej ceny za wymalowanie 1 m² wnętrz lub może być wyceniony osobno każdy etap zarówno prac przygotowawczych, jak i wykończeniowych. Drugi wariant zazwyczaj jest stosowany, gdy jakość podłoża różni się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Usługi wyceniane są za całą powierzchnię ścian, wliczając w to także otwory okienne i drzwiowe.
Czytaj również: Chcesz mieć modny, a zarazem przytulny salon? Postaw na styl, który zainspirował Julię Wieniawę
Podczas oględzin wnętrz ustalane jest także to, jak przygotować ściany oraz sufity do malowania. W trakcie tego procesu cały zakres jest dokładnie wyceniany i określany. Warto właśnie wtedy zadbać o zawarcie umowy na piśmie z wykonawcą prac, aby uniknąć później niemiłych niespodzianek.
W przypadku, gdy na ścianach znajdują się tapety, należy je także zerwać. Czasem konieczne jest również skucie starych płytek oraz wyrównanie podłoża. Jest to długa i mozolna praca, tak samo jak w przypadku zeskrobywania starych powłok w mieszkaniach, w których ściany oraz sufity były pomalowane farbami kredowymi.
Oprócz tego należy odpowiednio przygotować ściany i sufity, wykonując gruntowanie, które jest podstawowym zabiegiem przed malowaniem, wymaganym przez każdego producenta farb. Ogranicza ono chłonność podłoża, wzmacnia je oraz poprawia przyczepność farby nawierzchniowej.
Nie zapominajmy także o tym, że malarze muszą pozostawić po sobie czyste pomieszczenie. Takie rzeczy jak folie do osłonięcia podłóg czy drzwi oraz mebli są od razu wliczane w usługę malowania ścian.
Ceny prezentowane poniżej są oczywiście orientacyjne. Warto wziąć pod uwagę to, że mogą one się różnić w zależności od danej lokalizacji. Jest to także zależne od tego, czy wynajmujemy dużą firmę, ponieważ w takim przypadku ekipa wykonawcza zarabia nie tylko na siebie, ale i np. na obsługę.
Obecnie ceny za dane usługi prezentują się następująco:
- Usuwanie tapet i farb kredowych - cena to 10-14 zł/m²,
- Mycie ścian - cena 9-12 zł/m²,
- Naprawianie ubytków- cena 14-20 zł/m².
- Skuwanie płytek ceramicznych - cena 50-80 zł/m²,
- Gruntowanie - cena 4-8 zł/m²,
- Malowanie ścian dekoracyjne - cena 50-120 zł/m²,
- Dwukrotne malowanie ścian i sufitów - cena 10-25 zł/m².
Zobacz też:
Biały sufit jest już passe. Teraz to będzie najmodniejszy kolor
Twój salon jest ciemny? W ten sposób rozświetlisz go jesienią
Tak ocieplisz wnętrze swojego domu. Te dodatki to must have na jesień i zimę