Reklama
Reklama

Kolor ścian w sypialni. Wybierz idealny odcień do pomieszczenia

Według wielu osób sypialnia to najważniejsze pomieszczenie w domu. Wynika to przede wszystkim z tego, że spędzamy w niej około ⅓ dnia. Dodatkowo sen jest niezwykle ważny dla człowieka, a odpowiednie odcienie mogą pomóc w efektywniejszym wypoczynku. Sprawdź, jaki kolor ścian wybrać do sypialni.

Klasyczna sypialnia to jasne ściany

Odcienie bieli, szarości czy beżu to zawsze klasyka. Od tej reguły nie ma odstępstwa również w sypialni. Jeśli chcemy uzyskać efekt klasycznego pomieszczenia, które pozwoli odpocząć zarówno oczom, jak i głowie, wybierajmy właśnie takie kolory. Można je znakomicie łączyć — pomalować połowę ścian na beżowo, a połowę na biało, bądź jedną ścianę na szaro, a resztę na biało. 

W tym temacie mamy naprawdę dużą dowolność. Przy takiej kolorystyce świetnie sprawdzą się naturalne materiały takie jak lniane zasłony czy kaszmirowe poduszki. Jasne odcienie pasują do wielu stylów wykończenia wnętrz — od skandynawskiego, przez klasyczny, po glamour.

Sypialnia jako miejsce relaksu

Odcienie bieli to niejedyny wybór, gdy chcemy stworzyć w sypialni miejsce do relaksu. Równie dobrze sprawdzą się w tej roli kolory mocno kojarzone z naturą. Niebieskie lub zielone ściany w sypialni stworzą niesamowity nastrój, który pozwoli odpocząć psychicznie po trudach każdego dnia. Jeśli zdecydujemy się na zielone ściany w sypialni, warto połączyć je z motywami kwiatowymi, by jeszcze podkreślić odniesienia do natury. W przypadku niebieskich ścian najlepiej sprawdzi się styl marynarski lub Hampton.

Domowa atmosfera w sypialni

W sypialni trzeba się przede wszystkim dobrze czuć, a wiadomo, że każdy czuje się dobrze w tym, co lubi. Dlatego, jeśli odpoczywasz w takich kolorach jak pomarańczowy, różowy czy żółty to nie bój się ich wprowadzić do tego pomieszczenia. Takie odcienie tworzą niesamowicie domową atmosferę, co jest również bardzo pożądane w sypialni. Wybierając takie barwy, można wykończyć pokój zarówno w stylu boho czy vintage, jak i klasycznym. W tym ostatnim przypadku idealnie sprawdzą się pikowane, eleganckie meble.

Nie bój się ciemnych barw w sypialni

Po pierwsze: nie bój się ciemnych kolorów. Po drugie: ciemne barwy to nie tylko czarny. W sypialni z powodzeniem można malować ściany, wybierają brąz, ceglaną czerwień, granat (który kojarzy się z rozgwieżdżonym nocnym niebem) czy ciemną zieleń. Takie odcienie pomniejszają optycznie pokój, więc warto je używać z rozwagą. Najczęściej maluje się nimi jedynie jedną ścianę — za łóżkiem lub przed nim. Zwróć uwagę, które ciemne kolory działają na ciebie kojąco i wybieraj właśnie te do sypialni.

Sypialnia w stylu feng shui

Feng shui to starożytna praktyka planowania przestrzeni, która jest niezwykle popularna na całym świecie. Zwykle kojarzy się nam jedynie z ustawieniem takich przedmiotów jak łóżko, szafa czy komoda, jednak dotyczy również kolorów. Przede wszystkim zgodnie z zasadami feng shui powinniśmy unikać bieli. Odzwierciedla ona żywioł metalu, który uchodzi za podniecający. 

Jakie kolory w takim razie wybrać? W pierwszej kolejności — zielony. Symbolizuje on naturę i jest odzwierciedleniem żywiołu drewna. Poza tym beże, brązy, czerwień oraz szarości, a także odcienie koloru brzoskwiniowego. Taka stylistyka kolorystyczna sypialni zapewni zgodność ze środowiskiem naturalnym, o którą chodzi w feng shui.

Zobacz też:

W PRL-u były w każdym mieszkaniu. Teraz moda na nie wraca i kosztują krocie

Wyjątkowy dom stanął w Toruniu. Wygląda jak dzieło sztuki, a przypomina... kartkę papieru

Co twój salon mówi o tobie? Poznaj psychologię kolorów

INTERIA.PL