Reklama
Reklama

Zauważyłeś taki znak przy drzwiach? Uważaj, bo możesz być na celowniku włamywacza

Włamywacze mają coraz więcej sposobów na rabowanie mieszkań i domów. W ostatnim czasie dużo mówi się o tajemniczych znakach, pojawiających się na klatkach schodowych. Dla złodziei mają one ukryte znaczenie, które może znacznie ułatwić im kradzież. Sprawdź, jak uchronić się przed włamaniem.

Złodzieje zwykle mają opracowany plan działania i wybierają mieszkanie lub dom, które planują okraść, poprzedzając to wcześniejszą obserwacją. Pomagają im w tym pewne techniki, którymi oznaczają miejsca potencjalnego rabunku. Podpowiadamy, jak rozpoznać zagrożenie, zanim będzie za późno.

Jak złodzieje obserwują mieszkania?

Warto pamiętać o tym, że wielu włamywaczy zazwyczaj nie działa spontanicznie i do swojej kradzieży skrupulatnie się przygotowują.

Dużo uwagi poświęcają obserwacji pożądanego przez nich miejsca i wcześniej starają się rozpoznać teren oraz przeprowadzić oględziny bloku. W tym celu niejednokrotnie nawiązują kontakt z mieszkańcami, udając na przykład listonoszy, budowlańców czy elektryków. Dzięki temu mają wiarygodne wytłumaczenie, dlaczego potrzebują dostać się do środka mieszkania. Gdy już do niego wejdą, mogą swobodnie sprawdzić, jaki jest układ mieszkania i jakie kosztowności oraz sprzęty się w nim znajdują.

Czytaj również: Znalazłeś stówkę za wycieraczką? Uważaj, bo za chwilę możesz stracić swój samochód

Jaką techniką posługują się złodzieje?

Złodzieje stosują różne techniki, które umożliwiają im sprawdzenie tego, czy w mieszkaniu ktoś obecnie przebywa. Nie są to zbyt skomplikowane sposoby, ale wiele osób nie jest ich świadomych, przez co przypadkiem może je zignorować.

Bardzo często złodzieje rozsypują proszek na wycieraczce, czy montują karteczki do drzwi lub wkładają wykałaczki w zamek. Po co to robią? Jeżeli jeden z tych elementów zniknie, jest to dla nich sygnał, że ktoś przebywa regularnie w mieszkaniu, natomiast jeśli nie pozbędziemy się którejś z wyżej wymienionych rzeczy, złodzieje mogą pomyśleć, że nasze mieszkanie jest idealnym miejscem do obrabowania.

Co więcej, przestępcy często rysują na drzwiach lub ścianie obok niewielkie kółko. W przypadku, gdy przez jakiś czas nie zostaje ono usunięte, złodzieje dorysowują na nim krzyżyk, podpowiadając drugiej grupie rabusiów, że w tym miejscu nikogo nie ma i mogą oni swobodnie działać. Z tego powodu warto od razu zmywać podejrzane symbole z drzwi, a jeżeli zauważymy je przy mieszkaniu sąsiadów, niezwłocznie poinformujmy ich o obecności rysunku.

Zobacz takżeTa popularna aplikacja może wyłudzać twoje dane. Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega

Kod złodziei — jak go rozpoznać?

Złodzieje, stosując powyższą technikę, udoskonalają swoje rysunkowe kody, przekazując drugiej części grupy bardziej szczegółowe informacje. Oto używane przez nich symbole:

  • Rysunek w kształcie diamentu — to znak, że budynek jest niezamieszkany.
  • Wzór zygzaku — to ostrzeżenie przed psem.
  • Trójkąt — oznacza, że mieszka tu samotna kobieta.
  • Grecka alfa — to informacja o zainstalowanym alarmie.

Jak zapobiec włamaniu?

Najprostszą metodą na uchronienie się przed rabunkiem, będzie poproszenie sąsiadów lub kogoś bliskiego, aby podczas naszej nieobecności regularnie odwiedzał mieszkanie. Innym trikiem jest pozostawienie odkurzacza na środku jednego z pomieszczeń, dzięki czemu złodzieje pomyślą, że wyszliśmy tylko na chwilę i zaraz wrócimy, co może ich skutecznie odstraszyć.

Innym pomysłem jest zamontowanie lampki z energooszczędną żarówką, która będzie zapalona podczas naszej nieobecności. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie zakupienie lampki, którą można włączać i wyłączać, korzystając z aplikacji w telefonie.

Oczywiście warto również zainwestować w dobre drzwi antywłamaniowe, które oczywiście nie powstrzymają całkowicie złodzieja przed włamaniem, ale mogą jednak znacznie utrudnić mu dostanie się do mieszkania. Drzwi w sklepach dzielą się na trzy klasy, a najlepszą ochronę dają te oznaczone trzecią klasą. Warto zwrócić uwagę na to, aby zamek był odporny na przewiercenie i wyłamanie.

Zobacz też:

Podziel figurę na cztery identyczne części. Nielicznym udaje się w 10 sekund

Obliczysz to w mniej niż 10 sekund? Jeśli tak, jesteś bystrzakiem

​Jesienna zagadka z dyniami. Tylko dla najbardziej spostrzegawczych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: technologia | prawdziwe historie