Zagadka z rakietami wydaje się prosta? Prawie każdy podaje zły wynik
Choć, przynajmniej w Polsce, zadania domowe odchodzą już w zapomnienie, to w wielu krajach nadal są one na porządku dziennym. Jednym z zadań, które w szkole otrzymał 10-letni uczeń, podzielił się w sieci jego brat. Spróbuj swoich sił i sprawdź, czy uda ci się rozwiązać tę zagadkę z rakietami, która z pozoru wydaje się prosta.
Na portalu Reddit pojawił się post, w którym umieszczono zadanie matematyczne dla 10-latka. Jej głównym elementem są trzy rakiety, które mają umieszczone liczby na korpusie, głowicy oraz obu skrzydłach. W jednej z nich na korpusie zamiast liczby znajduje się znak zapytania. Polecenie jest stosunkowo proste i brzmi:
Ponadto podanych jest aż pięć odpowiedzi do tego zadania:
- 16
- 8
- 13
- 6
- 10
Która z nich jest prawidłowa?
Sprawdź również: Zagadka matematyczna, która podzieliła internet. Jakie jest rozwiązanie?
Wiele osób stawia na odpowiedź numer 4, czyli liczbę 6. Argumentacja w tym przypadku jest dość dobra, otóż lewe skrzydło podniesione do potęgi w głowicy równa się prawe skrzydło razy korpus. W przypadku pierwszej rakiety będzie to sześć do potęgi drugiej (6 ^ 2 = 36) równa się cztery razy dziewięć (4 * 9 = 36). Zgadza się. W drugiej rakiecie cztery do potęgi trzeciej (4 ^ 3 = 64) oraz trzydzieści dwa razy dwa równa się sześćdziesiąt cztery (32 * 2 = 64).
Sprawdź również: Nawet studenci matematyki mają problem z rozwiązaniem tej zagadki. Uda ci się w 15 sekund?
Jak to będzie wyglądało w przypadku trzeciej rakiety? Idąc tym tokiem rozumowania, powinniśmy podnieść dwanaście do potęgi drugiej (12 ^ 2 = 144), a następnie rozwiązać równanie z jedną niewiadomą 24 * x = 144, czyli x = 144 / 24 = 6. O ile sposób rozwiązania oraz odpowiedź jest poprawna, o tyle nasuwa się pytanie, czy 10-latek potrafi rozwiązywać zadania z potęgowaniem oraz niewiadomą. No właśnie...
Sprawdź również: Potrafisz podać wynik z pamięci? Wiele osób się myli
Tutaj na pomoc przychodzi druga opcja, czyli odpowiedź numer trzy — 16. Dlaczego? Bo w obu pierwszych rakietach mamy zestaw takich samych liczb, trzech parzystych (2, 4, 6 w pierwszej oraz 2, 4, 32 w drugiej) oraz jednej nieparzystej (9 w pierwszej i 3 w drugiej). W trzeciej rakiecie znajdziemy natomiast jedynie trzy liczby parzyste (2, 12 i 24), a jedyna liczba nieparzysta wśród podanych odpowiedzi to właśnie 13. To rozwiązanie o wiele bardziej pasuje do logicznego myślenia. Która odpowiedź bardziej pasuje według was?
Zobacz też:
Jesienna zagadka z dyniami. Tylko dla najbardziej spostrzegawczych
Umiesz rozwiązać tę zagadkę? Udaje się tylko najinteligentniejszym
Obliczysz to w pamięci? Wystarczy 1 szkolna regułka, ale wiele osób ma problem