Zagadka z piramidą pokonała internautów. Tylko geniusz może ją rozwiązać
Zagadki matematyczne kojarzą się z wykonywaniem mniej lub bardziej skomplikowanych działań. W tym przypadku, mimo że w zadaniu mamy same cyfry, nie trzeba będzie nic liczyć. Przyda się za to logiczne myślenie i trochę kreatywności. Sprawdź, czy uda ci się rozwiązać tę zagadkę z piramidą cyfr w mniej niż 30 sekund.
W tym przypadku nie zajmujemy się żadnym dodawaniem, dzieleniem czy potęgowaniem. Choć w zadaniu są same cyfry i kilka znaków zapytania, musimy raczej poszukać wzoru, niż głowić się nad skomplikowanymi obliczeniami. Polecenie do tego zadania jest oczywiście proste — należy odgadnąć, jakie cyfry kryją się pod znakami zapytania. Warunek także jest jeden, czyli należy je czytać od lewej do prawej strony. Małą podpowiedzią dla niektórych może być także... czytanie zadania na głos bądź w myślach. Ciekawe, prawda?
Sprawdź również: Test na inteligencję z 1950 roku. Tylko 1 na 20 osób podaje prawidłowy wynik
Tylko 30 sekund na rozwiązanie tego zadania wydaje się niewystarczające, jednak gdy wpadniemy na właściwy trop, reszta pójdzie gładko. Na pewno pomoże postrzeganie tej zagadki nie jako jedynie matematyczną, ale bardziej matematyczno-językową. Czytając te cyfry, rozwiązanie może nam się samo wykrystalizować, jeśli jednak nam się nie udało, to zapraszam po rozwiązanie. W prostych słowach można powiedzieć, że każdy rząd znajdujący się niżej, opisuje to, co znajduje się w rzędzie powyżej.
Sprawdź również: Masz 20 sekund, by rozwiązać to równanie. Podasz dobry wynik?
Tak więc w pierwszym rzędzie, który możemy nazwać "zerowym", mamy jedną cyfrę jeden. Dlatego w rzędzie poniżej znajdują się dwie cyfry jeden, które czytamy jako "jedna jedynka". W następnym rzędzie są cyfry 2 i 1, czyli czytamy jako "dwie jedynki", co odzwierciedla sytuację w rzędzie powyżej. Kolejny rząd to 1, 2, 1, 1, czyli "jedna jedynka, jedna dwójka, dwie jedynki". Ten zapis w formie matematycznej to 1, 1, 1, 2, 2, 1. Wygląda tak samo, jak ten w piątym rzędzie, prawda? W ten sposób możemy określić, co będzie znajdowało się w dwóch ostatnich rzędach.
Sprawdź również: Lubisz zagadki matematyczne? Tę rozwiązuje tylko 1 na 10 osób
Szósty rząd będzie opisywał to, co znajduje się w rzędzie piątym. Znajdziemy tam więc "trzy jedynki, dwie dwójki, jedną jedynkę". Zapis matematyczny tego zdania to 3, 1, 2, 2, 1, 1. To właśnie te cyfry należy podstawić pod znaki zapytania w szóstym rzędzie. A co z ostatnim rzędem? Tutaj będziemy opisywać rząd, który właśnie rozszyfrowaliśmy, więc "jedna trójka, jedna jedynka, dwie dwójki, dwie jedynki". W zapisie matematycznym będzie to 1, 3, 1, 1, 2, 2, 2, 1. Zagadka z piramidą cyfr rozwiązana. Udało ci się w 30 sekund?
Zobacz też:
Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?
Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?
Z pozoru prosta zagadka matematyczna. Rozwiążą ją tylko najbystrzejsi