Reklama
Reklama

​Zadanie z olimpiady matematycznej. Potrafisz podać wynik?

Czasem najprostsze rozwiązania przychodzą nam najtrudniej. Tak można powiedzieć również w przypadku tego działania, które pojawiło się kiedyś na olimpiadzie matematycznej. Sprawdź, czy dasz radę rozwiązać dzielenie czterech siódemek, oczywiście bez korzystania z kalkulatora, jedynie ze swojej wiedzy matematycznej.

Olimpiada matematyczna kojarzy się z niezwykle trudnymi zadaniami. Czy tak jest w tym przypadku?

Większość osób, w swoich szkolnych czasach, nie miało okazji brania udziału w olimpiadzie matematycznej. Dlatego też nasze wyobrażenia o tym konkursie są takie, że poziom zadań, które trzeba tam rozwiązać, jest niebotyczny. A tak do końca nie jest. Oczywiście w wielu zadaniach chodzi o sprawdzenie umiejętności matematycznych uczestników, ale w niektórych także o umiejętność logicznego myślenia i postępowania prostą (oraz oczywiście poprawną) drogą. 

Tak jest również w tym przypadku. Dlatego to zadanie dla jednych jest banalnie proste, a dla innych nie do rozwiązania. Jak się do niego zabrać?

Stosując kolejność działań matematycznych, zaczynamy od lewej strony. Izolując pierwsze działanie, otrzymujemy dzielenie 7 przez 7, co daje wynik 1. W tym momencie nasze działanie wygląda następująco: 1 / 7 / 7. W dalszym ciągu wykonujemy dzielenie od lewej do prawej, więc dzielimy 1 przez 7 i otrzymujemy wynik 1/7 (jedna siódma).

Zostało nam jedynie podzielić ten wynik kolejny raz przez 7. Jeśli zapiszemy 7 w postaci ułamka 7/1 (siedem pierwszych), możemy przystąpić do dzielenia ułamków, czyli mnożenia przez odwrotność. W tym przypadku 1/7 podzielona przez 7/1, czyli 1/7 razy 1/7. Mnożymy liczniki (1 * 1 = 1) oraz mianowniki (7 * 7 = 49). Tym sposobem wychodzi na wyniki, czyli 1/49 (jedna czterdziesta dziewiąta). W postaci dziesiętnej będzie to 0,0204081632653061. Prawda, że proste?

Zobacz też:

Jak stworzyć 3 kwadraty? Możesz przełożyć tylko 3 zapałki, ale mało kto to potrafi

Przełóż jedną zapałkę, by uzyskać właściwy wynik. Mało kto to potrafi

​Szybki test na inteligencję. Jak uzupełnić to równanie, by miało sens?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka