Reklama
Reklama

Wyjątkowe zjawisko na niebie już niedługo. O tej godzinie rozpocznij obserwacje

Od listopada mamy do czynienia z niezwykłymi zjawiskami, niektóre z nich pojawiają się rzadko na niebie. Mamy ważną informację dla miłośników kosmosu. Już dziś będziemy mogli podziwiać kolejne, astronomiczne widowisko. Co dokładnie się wydarzy? Odpowiadamy.

Miłośnicy zjawisk astronomicznych już od początku listopada mogli zachwycać się niezwykłymi zjawiskami na niebie. Na początku tego miesiąca w Polsce pojawiła się zorza polarna, a pod koniec grudnia patrzyliśmy na pełnię księżyca. Z kolei w styczniu pewne planety i Księżyc tworzą niepowtarzalne koniunkcje. Już dziś masz szansę zobaczyć jedną z nich. 

Koniunkcja Jowisza z Księżycem

Zjawisko, które mogliśmy obserwować wczoraj i dziś w nocy, to niecodzienny układ planet. Jowisz i Księżyc dzieliły 2,1 stopnia. Księżyc skierował się ku pełni, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć znacznie większą część jego oświetlonej tarczy. Kiedy dokładnie pojawiło się to zjawisko?

Koniunkcja Jowisza z Księżycem trwa kilka godzin i jest widoczna przy niezachmurzonym niebie. Widowisko rozpoczęło się 18 stycznia o godzinie 16:30 - wtedy planety były nad południowo - wschodnim horyzontem. Zjawisko zniknęło dopiero około pierwszej w nocy. Nie potrzebowaliśmy ani lornetek, ani teleskopów. 

Koniunkcja Urana z Księżycem

Dzisiaj także będziemy mieli do czynienia z równie ciekawym zjawiskiem astronomicznym. 19 stycznia w piątek Księżyc wejdzie w koniunkcję z Uranem. Będziemy jednak musieli użyć teleskopu do obserwacji. To nie koniec atrakcji. 

Jowisz będzie widoczny na niebie jako bardzo jasny punkt, co zaobserwujemy gołym okiem. Z kolei przy użyciu teleskopu, zobaczymy cztery z księżyców Jowisza, które nazywane są księżycami galileuszowymi. Będziemy mogli także podziwiać pasy chmur na atmosferze tej planety

Koniunkcje Księżyca z jasnymi planetami to niezwykłe zjawiska, które warto obserwować, ponieważ nie zdarzają się dość często. Ponadto nie musimy patrzeć na nie o wyznaczonej godzinie. Możemy zrobić to godzinę przed lub nawet po tym zdarzeniu. Zazwyczaj jednak zarówno dzień przed, jak i dzień po koniunkcji mamy do czynienia z ciekawym widokiem na niebie. 

Zobacz też:

​Podasz poprawny wynik w mniej niż 10 sekund? To potrafią tylko najlepsi matematycy

Czy trzeba wyciągać wtyczki z gniazdek w czasie burzy? Wiele osób wierzy w fałszywą wersję

Możesz przesunąć tylko jedną cyfrę, żeby równanie się zgadzało. Prawie wszyscy robią to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: astronomowie | Kosmos