Reklama
Reklama

Waży zaledwie kilka gramów i lubi się przytulać. Tym nakarm raniuszka, by przetrwał zimę

Ma biało-czarne piórka, niewielki dziobek i długi ogon. Jest towarzyski i rodzinny, a w czasie śnieżnej zimy bardzo potrzebuje dokarmiania, ponieważ nie zawsze jest w stanie znaleźć coś do zjedzenia. Raniuszek to uroczy ptaszek, który występuje w Polsce i w dodatku jest pod ochroną. Co warto o nim wiedzieć i czym go dokarmiać?

Raniuszki to ptaki częściowo wędrowne, jednak poruszają się tylko na niewielkich dystansach. Osobniki żyjące w Polsce zwykle u nas zimują, łącząc się w duże stada. Wspólnie szukają wówczas czegoś do zjedzenia, a nawet towarzyszą sikorkom czy kowalikom, by zwiększyć szanse na przeżycie i wzajemnie ostrzegać się przed niebezpieczeństwem. Jak dokarmiać te urocze ptaki? Podpowiadamy.

Raniuszek — charakterystyka i zwyczaje

Raniuszek to niewielki ptak o dość oryginalnym wyglądzie — przypomina puchatą kulkę z długim ogonem. Mierzy od 13 do 15 cm, przy czym 2/3 tej długości przypada na ogon. Waży zaś około 7-10 gramów. Zwykle raniuszki są białe, z czarnymi piórami umiejscowionymi tylko na części skrzydeł, grzbietu i ogona. Mogą mieć jednak lekko różowy tułów i brązowo-czerwone zabarwienie skrzydeł, a ponieważ poszczególne podgatunki mogą się ze sobą krzyżować, upierzenie tych ptaków jest rozmaite.

Raniuszki to ptaki stadne, zakładające gniazda w swoim sąsiedztwie. Zimą można zaś dostrzec je na gałęzi, gdzie siedzą rzędem, przytulając się do siebie, by się wzajemnie ogrzać. Warto wiedzieć, że to ptaki niezwykle rodzinne. Gdy pisklęta się wyklują, zajmują się nimi rodzice, a gdy młode opuszczą gniazdo, pomaga przy nich też rodzeństwo ze starszego lęgu lub raniuszki, które akurat nie miały własnych młodych.

To jednak bardzo odważne ptaki, które wyskubują piórka do wyściełania gniazda z ofiar ptaków drapieżnych. Ryzykują tym samym spotkanie z drapieżnikiem. Czego się jednak nie robi dla komfortu rodziny...

Czytaj też: Słyszymy o nich coraz częściej. Dlaczego niedźwiedzie nie zapadają w sen zimowy? 

Czym dokarmiać raniuszki? Ten pokarm będzie idealny

Raniuszki żywią się czym innym wiosną i latem, niż jesienią i zimą. Gdy jest ciepło, ich jadłospis składa się głównie z drobnych owadów i innych bezkręgowców. Gdy robi się chłodno i zaczyna brakować owadów, przerzucają się na miękkie, drobne owoce lub nasiona.

Do karmników warto wkładać dla nich mieszankę ziaren zbóż. Uwielbiają przede wszystkim ziarna słonecznika. Doskonałym pokarmem dla nich będzie też słonina, smalec czy nasiona oleiste. Możemy też pozostawić dla raniuszek gotowe kule tłuszczowe. 

Zobacz też:

Wszyscy znamy zagadki z zapałkami, mało kto potrafi je rozwiązać. Spróbujesz?

Masz 10 sekund na rozwiązanie tego równania. Dasz radę?

Tego zadania z matematyki "nie da się rozwiązać"? Internauci są wściekli

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta | przyroda