Reklama
Reklama

​To zadanie było na teście ósmoklasisty. Większość dorosłych sobie z nim nie radzi

Do egzaminu ósmoklasisty podchodzą dzieci w wieku 13-14 lat. Składa się on z trzech części — języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Właśnie z części matematycznej pochodzi zadanie, które jest główną częścią tej łamigłówki. Spróbuj rozwiązać to zadanie matematyczne z testu ósmoklasisty.

Jak rozwiązywać zadania matematyczne tego typu?

Do skutecznego rozwiązywania działań, podobnych do tego zadania z testu ósmoklasisty, warto wykorzystać kilka uniwersalnych wskazówek. Przede wszystkim należy pamiętać, by rozpoczynać od rozwijania działań w nawiasach. Następnie należy redukować wyrażenia podobne, zarówno liczby, jak i niewiadome, po obu stronach równania. Po wykonaniu tych dwóch wskazówek praktycznie każde równanie liniowe powinno być łatwiejsze do rozwiązania. Warto na tym etapie przenieść wszystkie niewiadome na jedną stronę, a liczby na drugą. Wykonując poprawnie te kroki, zostanie nam już jedynie rozwiązanie równania, a następnie sprawdzenie rozwiązania.

Sprawdź również: Tylko szóstkowi uczniowie rozwiążą to zadanie. Nawet nie próbuj, jeśli byłeś noga z matmy

Zadanie matematyczne z testu ósmoklasisty — sposób rozwiązania

Pierwszym krokiem do rozwiązania tego zadania jest rozwinięcie nawiasów po obu stronach równania. Nie trzeba w tym przypadku wykorzystywać żadnych skomplikowanych wzorów, po prostu mnożymy oba elementy w nawiasie przez cyfrę przed nawiasem. W ten sposób otrzymujemy równanie 3x - 6 + 5 = 2x + 6. Ja widać możemy zredukować wyrażenie po lewej stronie, obliczając -6 + 5 = -1. Dzięki temu nasze równanie wygląda następująco: 3x - 1 = 2x + 6. Przenosimy niewiadome na jedną stronę, a liczby na drugą. W ten sposób otrzymujemy 3x - 2x = 6 + 1, czyli po zredukowaniu x = 7.

Zobacz też:

​Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?

​Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?

​Z pozoru prosta zagadka matematyczna. Rozwiążą ją tylko najbystrzejsi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka