Reklama
Reklama

Tej nocy puszcza się wianki i szuka kwiatu paproci. Wiele osób myli jej datę

Dawniej tej nocy szukano kwiatów paproci, dzisiaj organizowane są liczne koncerty i imprezy. Choć zmienił się nieco charakter, wciąż w kulturze żywa jest chęć obchodzenia Nocy Świętojańskiej. Od czego się wzięła oraz jakie tradycje są z nią związane? Podrzucamy garść najważniejszych informacji na jej temat, zwłaszcza że zbliża się wielkimi krokami.   

W kulturze oraz tradycji obecnych jest wiele świąt, które od początku swojego istnienia zmieniły swój charakter, ale wciąż chętnie są obchodzone. Takim z pewnością jest Noc Świętojańska, która przypada na noc z 23 na 24 czerwca. Skąd wzięła się ta czerwcowa tradycja?  

Kiedy obchodzi się Noc Świętojańską?  

Czerwiec to letni miesiąc, który większości kojarzy się z beztroskością i rozpoczynającymi się wakacjami. Długie dni i ciepłe noce to coś, z czego również słynie ten miesiąc. W związku z nimi w kulturze obecne jest wyjątkowe święto zwane Nocą Świętojańską

Obchodzone jest każdego roku w nocy z 23 na 24 czerwca. W 2024 roku wypada więc z niedzieli na poniedziałek. Noc ta związana jest z wieloma tradycjami i obchodami, wśród których największą popularnością cieszy się oczywiście zbieranie ziół, puszczanie wianków na wodzie, a także nocne poszukiwanie kwiatu paproci. Święto to często nazywane jest również Wiankami.  

Noc Świętojańska to święto młodości, z którym wiążą się tańce, śpiewy, a także liczne tradycje i obrzędy. Obecne są one po dziś dzień, choć może w bardziej symbolicznej formie. W związku z Wiankami, czyli Nocą Świętojańską organizowane są bowiem liczne imprezy i koncerty plenerowe, które obecne są w miastach, jak i na wsiach. Dla wielu to symbol rozpoczynających się wakacji i typowo letnich dni.  

Przeczytaj także: Nad jezioro, a może nad morze? W te miejsca najlepiej wybrać się pod namiot

Czy Noc Kupały i Noc Świętojańska jest tym samym? Wiele osób myli te dwa wydarzenia

Jak już zostało wspomniane, Noc Świętojańska przypada na noc z 23 na 24 czerwca i związana jest z Wigilią św. Jana. Często jej data mylona jest jednak z Nocą Kupały, która przypada na najkrótszą noc w roku, a więc w 2024 jest to z 20 na 21 czerwca. Święto to związane jest z letnim przesileniem Słońca.  

Zarówno Noc Kupały, jak i Noc Świętojańska związane są ze zbliżonymi tradycjami oraz obrzędami. Warto bowiem wiedzieć, że Noc Świętojańska powstała jako odpowiednik tej pierwszej. Choć obchodzone podobnie, ich data przypada na inne noce, o czym warto pamiętać.  

W kulturze często są utożsamiane, choć częściej można usłyszeć określenie Wianki i Noc Świętojańska. Od dobrych kilkunastu lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem, tyle że w zmienionej wersji w porównaniu do pierwotnych założeń tego święta.

W całej Polsce znaleźć można jednak i takie wydarzenia, które zapraszają na tradycyjne obchody zarówno Nocy Kupały, jak i Nocy Świętojańskiej. Warto mieć to na uwadze, gdyż ich daty zbliżają się wielkimi krokami. 

Zobacz też:

Potrafisz podać wynik z pamięci? Wiele osób się myli

W tym dniu przychodzi na świat najwięcej dzieci. Ty też wtedy się urodziłeś?

​Zagadka z piramidą pokonała internautów. Tylko geniusz może ją rozwiązać

INTERIA.PL