Te zwierzęta naprawdę żyją w Polsce. Wśród nich egzotyczna papuga
W Polsce występuje nawet 45 000 gatunków zwierząt. Większość z nich, ponad 90%, to owady. Oczywiste jest, że praktycznie nikt nie zna ich wszystkich. Jednak w naszym kraju występują także osobniki, których istnienie naprawdę zaskakuje, ponieważ kojarzą się nam z zupełnie innym klimatem.
Wyliczając zwierzęta żyjące w Polsce, na myśl od razu przychodzą nam sarny, dziki, zające czy dzięcioły. Mało kto spodziewa się znaleźć u nas papugi, niebezpieczne owady czy jadowite węże. A jednak, przy odrobinie szczęścia można je spotkać w naszym kraju. Oto 8 najdziwniejszych zwierząt żyjących w Polsce.
Pod tą dziwną nazwą kryje się... papuga! Tak, zwierzę, które kojarzy się z amazońską puszczą czy karaibskimi wyspami można spotkać w Polsce. I to nie w ogrodzie zoologicznym. Aleksandretta obrożna została introdukowana (wprowadzenie gatunku z innego rejonu geograficznego) m.in. w Ameryce Północnej, na Dalekim Wschodzie czy w Europie. W Polsce występuje zarówno w hodowlach czy ogrodach zoologicznych, jak i w stanie dzikim.
W 2018 r. na południu kraju, w okolicach Nysy badacze odnotowali pierwszy udany lęg tego gatunku. Ptaki można spotkać również w centralnej Polsce, między innymi w okolicach Warszawy.
Chomiki kojarzą nam się przede wszystkim z popularnym domowym zwierzątkiem. Jednak ten mały towarzysz hodowany w klatce to w rzeczywistości chomicznik dżungarski. Natomiast chomik europejski to jedyny przedstawiciel rodziny chomikowatych występujący naturalnie w Polsce. Co więcej, jest to gatunek krytycznie zagrożony. Jego populacja w ciągu 30 zmniejszyła się o niemal 75 proc. Został on wpisany na Czerwoną listę zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce, a od 2011 roku objęty jest ścisłą ochroną.
Jest ona znacznie większy niż jego hodowlany krewny - największe samce mogą mierzyć nawet 40 cm i ważyć ok. 1 kilograma. Żywi się zielonymi częściami roślin, nasionami, owadami czy ślimakami, a także zapada w sen zimowy.
Ten niewielki gryzoń zamieszkuje głównie lasy iglaste i liściaste. Można go również znaleźć w strefach kosodrzewiny. W Polsce występuje przede wszystkim na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jest naprawdę niewielkich rozmiarów (8-10 cm długości, do 40 g wagi), przez co łatwo go przeoczyć i zamieszkuje na drzewach. Koszatkę leśną można znaleźć w dziuplach, ptasich gniazdach, skalnych szczelinach czy skrzynkach dla ptaków.
Ten przedstawiciel rzędu nietoperzy zamieszkuje głównie strychy budynków (w okresie letnim) oraz jaskinie (w okresie zimowym). Północna granica jego występowania pokrywa się z południową granicą Polski. Jest nietoperzem niezwykle rzadkim, a w Polsce jego gatunek jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Jego ostatnia lokalizacja w naszym kraju to wschodni Beskid Śląski, a dokładniej Żywiecczyzna we wsi Lipowa. Jednak miało to miejsce w 2010 roku.
Pryszczel lekarski to owad z rodziny oleicowatych należący do rzędu chrząszczy. Jego zewnętrzną cechą charakterystyczną jest zielone ubarwienie z metalicznym połyskiem. Szerzej znana jest potoczna nazwa pryszczela lekarskiego, czyli "mucha hiszpańska".
Od dawna wytwarzana przez niego kantarydyna jest stosowana jako silny afrodyzjak. Należy jednak uważać, ponieważ ta silnie drażniąca substancja w zbyt dużej ilości jest trucizną i może nawet doprowadzić do śmierci.
Ten niewielki ssak na pierwszy rzut oka może budzić podobieństwo do surykatki. Jednak etymologicznie bliżej mu do... wiewiórek. Jest to również kuzyn świstaka. Na początku XXI wieku został uznany w Polsce za "gatunek zanikły lub prawdopodobnie zanikły". Od tego czasu jest także pod ścisłą ochroną gatunkową. Skuteczna reintrodukcja gatunku została przeprowadzona w województwie opolskim (2005 r.) oraz dolnośląskim (2008 r.).
Jak sama nazwa wskazuje, ten płaz zamieszkuje Karpaty, ale także wschodnią część Sudetów. Mieszka na lądzie, choć rozmnaża się w wodzie. Ten przedstawiciel gatunku salamandrowatych osiąga długość 10 cm i do 4 gramów wagi. Co ciekawe, samce są mniejsze i lżejsze, niż samice. Ubarwienie grzbietu traszki karpackiej jest zmienne i zależy od takich czynników jak temperatura, faza życia czy podłoże.
Warto pamiętać, że ten okaz produkuje jad, który może podrażnić błony śluzowe. Podczas spotkania z nim należy więc zachować ostrożność.
To jedyny jadowity wąż występujący na terenie Polski. Często może być mylona z zaskrońcem, choć ma od niego masywniejszą budowę ciała i zwykle jest krótsza. Występuje m.in. na podmokłych łąkach, leśnych polanach czy obrzeżach lasów. Żywi się jaszczurkami, kretami, nornicami, owadami, pisklętami, ryjówkami czy żabami. Nie jest gatunkiem agresywnym, zwykle stara się uciec. Od 30% do 60% ukąszeń nie kończy się wstrzyknięciem jadu, jednak w każdym przypadku konieczna jest konsultacja lekarska.
Zobacz też:
Zagadka z podstawówki. A jednak dorośli mają problem z jej rozwiązaniem
Wydaje się proste, ale sprawia wiele kłopotów. Rozwiążesz poprawnie?
Tylko geniusze rozwiążą to działanie bez kalkulatora. Dasz radę w 15 sekund?