Te kwiaty świecą w ciemności. Wkrótce mogą trafić do Europy
Na rynku amerykańskim już od kwietnia dostępne są oryginalne kwiaty, które święcą w ciemnościach. Petunia Świetlik emituje nocą światło za sprawą genów pozyskanych od święcących grzybów. Być może te rośliny już wkrótce trafią do Europy. W chwili obecnej nie pozwalają na to przepisy.
Większość osób słyszała o owadach, które mogą świecić w nocy. Mowa o świetlikach żyjących w Meksyku. Czy jednak istnieją świecące kwiaty? Okazuje się, że tak. Sprawdź najważniejsze informacje o Petunii Świetliku.
Amerykańska firma rozpoczęła sprzedaż świecących petunii, czyli roślin modyfikowanych genetycznie, których kwiaty emitują nocą zielone światło. Możemy je zauważyć tylko w ciemnym pomieszczeniu i porównać do blasku księżyca podczas pełni. Zjawisko to jest możliwe dzięki genom pozyskanym z bioluminescencyjnych grzybów.
Nad tymi roślinami pracowano już od czterech dekad. W latach 80. przeszczepiono geny, które umożliwiały wytworzenie lucyferazy będącego związkiem odpowiedzialnym za blask świetlików. Celem tego było aktywowanie konkretnego genu w organizmie za pomocą odpowiednich warunków. Z genami lucyferazy zsynchronizowano geny petunii.
Rośliny, które produkują wspomnianą lucyferazę, potrzebują specjalnych warunków i nawozu. Powinniśmy regularnie je podlewać i zapewnić umiarkowaną temperaturę, a także światło dzienne.
Święcące petunie nie wpływają negatywnie na środowisko, dlatego amerykańska agencja dopuściła je do sprzedaży. Rośliny te nie wymkną się do środowiska i nie spowodują w nim strat, ponieważ nie są ani gatunkiem inwazyjnym, ani nawet rodzimym dla Ameryki.
Petunia Świetlik ma być coraz bardziej ulepszana. Wszystko po to, aby klienci kupowali oryginalne sadzonki tych zjawiskowych kwiatów. W przyszłości te świecące kwiaty mogą być piękną dekoracją nie tylko naszych ogródków, ale też przestrzeni publicznych.
Duże znaczenie mają jednak oszczędności w rolnictwie, jeśli ktoś ma duże pole. Świecenie petunii byłoby słabsze na obszarach suchych z małą ilością nawozu. Wystarczyłoby jedynie zdjęcie z drona, aby wiedzieć, w którym miejscu należy pomóc roślinom.
Zobacz też:
Zagadka matematyczna, która podzieliła internet. Jakie jest rozwiązanie?
ChatGPT stworzył zagadkę na inteligencję. Dasz radę ją rozwiązać w 30 sekund?