Reklama
Reklama

Ta zagadka matematyczna rozgrzewa internet do czerwoności. Znasz prawidłowy wynik?

Warto rozwiązywać zagadki matematyczne, ponieważ korzystnie wpływają na pracę mózgu, stymulując jego kreatywność i poprawiając koncentrację. Czasem jednak ciężko podać właściwy wynik, nawet gdy równanie wydaje się proste. Ta zagadka matematyczna podzieliła internautów. Jaki wynik jest poprawny twoim zdaniem?

Zagadki matematyczne, logiczne, przestrzenne czy słowne świetnie wpływają na rozwój mózgu. Trenują go, wspomagają jego rozwój i doskonalą umiejętności obserwacji oraz wnioskowania. Poprawiają też koncentrację, wpływają na kreatywność oraz logiczne myślenie. Wszelkie szarady i zagadki warto więc rozwiązywać w każdym wieku. Oto jedna z nich. Sprawdź, czy znasz właściwą odpowiedź.

Rozwiąż zagadkę matematyczną. Pamiętaj o kolejności

Zagadki matematyczne zazwyczaj mają jedno, poprawne rozwiązanie. Wydaje się, że podanie właściwego wyniku poniższego równania również jest proste. Zagadka wzbudziła jednak kontrowersje i podzieliła internautów, którzy debatują nad właściwym wynikiem. Warto najpierw samodzielnie rozwiązać równanie, a następnie porównać wynik z tymi podanymi przez internautów.

10 : 5 (2 + 2) = ?

W podanym równaniu najważniejsza jest kolejność wykonywanych działań. Wiele osób zapomina, że najpierw mnożymy i dzielimy, a dopiero potem dodajemy i odejmujemy. W przypadku równorzędnych działań wszystkie wykonujemy kolejno — od lewej do prawej. 

Czytaj też: Zastanawiasz się, skąd pochodzi twoje nazwisko? Teraz możesz to sprawdzić 

Zagadka podzieliła internautów. Wynik nie jest oczywisty

Gdy pamiętamy o kolejności wykonywanych działań, oczywiste wydaje się następujące rozwiązanie tej zagadki matematycznej:

10 : 5 (2 + 2) = 2 x 4 = 8

Taki sam wynik wskazuje zresztą na przykład kalkulator online. Niektórzy zwracają jednak uwagę, że wspomnianej reguły nie stosuje się do wyrażeń, w których mnożenie zapisane jest sposobem algebraicznym, bez żadnego znaku między czynnikami. Właśnie tak wygląda to we wskazanej zagadce. Część internautów wskazuje więc, że rozwiązanie powinno być inne:

10 : 5 (2 + 2) = 10 : ( 10 + 10) = 10 : 20 = ½

Jaki wynik jest poprawny twoim zdaniem? Ta zagadka matematyczna podzieliła internautów. 

Zobacz też:

​Szybki test na inteligencję. Jak uzupełnić to równanie, by miało sens?

​To najbardziej podchwytliwa zagadka, jaką widziałeś. Brakującą cyfrą wcale nie jest 6

Masz 30 sekund na rozwiązanie tego równania. Szybki test na inteligencję, który wielu oblewa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matematyka